JIŽNÍ ČECHY - 03.12.2012 06:00
Výrazný nárůst případů patologického hráčství zaznamenala v roce 2011 jihočeská zravotnická zařízení. Oproti roku 2010 stoupl počet ambulantně léčených gamblerů o 35 procent. Vyplývá to z údajů, které nyní zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS). Alarmující je především nárůst případů mezi ženami, kterých bylo vloni čtyřikrát více než před dvěma lety.
Zdravotníci napočítali v roce 2011 celkem 76 pacientů - patologických hráčů, kteří byli léčeni ambulantně. To je o dvacet více než v roce 2010. Šokující je ale nárůst mezi ženami. Zatímco v roce 2010 registrovali specialisté v regionu jen čtyři pacientky, vloni jich bylo hned šestnáct. To je nejvíce za posledních šest let.
Podobný nárůst hráček zaregistrovali vloni také v Jihomoravském kraji a v menší míře v Praze. V rámci ČR zaujímají ženy mezi všemi ambulantními pacienty - gamblery - necelých 15 procent. Nejvyšší je jejich podíl v Praze - 22 procent, v Jihočeském kraji - 21 procent a v Ústeckém kraji - 20 procent.
Statistiky hospitalizace hráčů v psychiatrických zařízeních jsou k Jihočeskému kraji trochu shovívavější. Vloni bylo v regionu hospitalizováno 22 patologických hráčů, což bylo o jednoho méně, než v roce 2010. V této statistice jižní Čechy nijak nevybočují z českého průměru. Naopak zcela ojedinělou pozici zde zaujímají Moravskoslezský a Středočeský kraj, kde byla vloni psychiatricky hospitalizovaná celá třetina českých žen - hráček.
das