ŠUMAVA/SMRČINA - 30.06.2011 09:57 - Aktualizováno: 30.06.2011 10:25
Pokud to počasí dovolí, je velká naděje, že se podaří oloupat všechy stromy, které Správa Národního parku Šumava označila v oblasti Smrčiny v obraně před rojením kůrovce. Po středečním výjezdu Výkonné rady parku to Regionálním novinám řekl ředitel parku Jan Stráský. Podle něj práce na loupání pokračují tempem asi sto stromů za den a "loupači" by tak měli všechny stromy stihnout orkornit do předpokládaného data výletu kůrovce, které je 5. až 10. července.
Správa parku na Smrčinu povolala loupače poté, co se ocitla pod palbou kritiky, že v jedné z nejvzácnějších oblastí Šumavy kácí. Dělníci ještě před přechodem na loupání stačili vykácet téměř všechny označené stromy v původním dvousetmetrovém pásmu, které má chránit rakouské lesy před náletem kůrovce. Na místě zůstalo jen devět stomů, které podle Stráského slíbilo vykácet Hnutí Duha. Lidé z Duhy ale na tyto stromy podle ředitele nenastoupili a Správa tak musela povolat jiné loupače. Přesto Stráský potvrdil, že při nasmlouvávání dělníků použil park seznam firem, který mu dodali ekologové z Duhy.
V současné době se podle Stráského loupe v celém pětisetmetrovém pásmu, na kterém se česká a rakouská strana dohodla před několika týdny. Podle Stráského jsou Rakušané s postupem a zásahem proti kůrovci velmi spokojeni. Stráský se pozastavil nad samotnou prací "loupačů". Vystavil jim poklonu. "Neuměl jsem si představit, jak náročná a nebezpečná práce to je," dodal.
Proti kácení na Smrčině, které vyvolalo ostré protesty vědců i ekologů, se postavila i Česká inspekce životního prostředí. Ve středu vydala předběžné opatření, ve kterém Správě přikazuje, aby omezila takové činnosti spojené se zásahy proti kůrovcům v oblasti Smrčiny, které by mohly rušit hlukem tetřeva hlušce. Omezení činnosti platí do 15. července 2011 a vztahuje se na celé pětisetmetrové rozšířené zásahové pásmo stanovené dodatkem z května letošního roku k Dohodě o spolupráci mezi MŽP a Spolkovým ministerstvem Rakouské republiky z října 2009.
Podle ČIŽP může provádění zásahů v takto rozšířeném pásmu znamenat významný zásah do biotopu tetřeva hlušce, jehož výskyt byl v této lokalitě potvrzen letošním monitoringem Správy parku. "V současné době tetřev vyvádí mláďata a hrozí, že při vyrušení hlukem může dojít ke ztrátě mláďat a tím ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje jedinců tohoto zvláště chráněného druhu. K rušení hlukem dochází už samotnou přítomností člověka, zejména pak zvýšením hladiny hluku při použití motorové pily pro kácení, odvětvení a odkornění," uvedla ve středu mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.
ČIŽP požaduje, aby zásahy proti kůrovcům provedla Správa NP a CHKOŠ nejlépe odkorněním nastojato. Tím by mělo dojít k zajištění minimálního rušení hlukem. To nyní Správa plní.
Termín do 15. července 2011 byl podle Awwadové stanoven na základě údajů o biologii tetřeva. Velmi mladá kuřata se totiž nedokáží vrátit zpět do svého hníhda a hrozí jejich uhynutí. Po uplynutí uvedené lhůty je ale vztah mezi matkou a kuřaty dostatečně upevněn, kuřata jsou relativně samostatná a schopná přeletu na krátké vzdálenosti, uvádí ČIŽP.
das