ŠUMAVA - 15.06.2011 17:27
Hnutí Duha posiluje své dobrovolnické hlídky na Šumavě. Šéf národního parku Jan Stráský totiž podle ekologů vážně zvažuje zahájení kácení v unikátním pralese na Smrčině. To vše navíc v době, kdy se v oblasti líhnou kuřata vzácného tetřeva. Nasazení motorových pil by tak bylo v příkrém rozporu se zákony i účelem existence národního parku. Pokud by úřady nezasáhly, nevylučuje Duha ani opakování blokád z konce devadesátých let.
"Hnutí Duha očekává, že plánům na kácení stromů v blízkosti tetřevích vajíček zabrání příslušné státní orgány - Ministerstvo životního prostředí a Inspekce životního prostředí. Zahájí-li i přesto vedení parku ilegální kácení stromů v pralese, jsou dobrovolníci připraveni bránit této protiprávní činnosti vlastní přítomností u jednotlivých stromů," upozornil dnes v tiskové zprávě Jaromír Bláha.
Podle něj by zahájení kácení bylo úmyslným porušením zákona a dalším selháním šéfa Národního parku. Kácení by bylo také v rozporu s textem dohody s Rakouskem o zásazích proti kůrovci, na kterou se Správa parku odvolává. Podle Bláhy dohoda výslovně říká, že v první zóně se napadené smrky nebudou kácet, nýbrž vestoje zbavovat kůry, aby se prales neproměnil v pustou holinu. Hnutí Duha ale údajně zjistilo, že vedení parku vypsalo výběrové řízení na loupání na stojato teprve před několika dny a pouze na 150 stromů.
"Vedení parku v čele s Janem Stráským zvažuje během několika dnů vykácet stovky smrků v jednom z posledních horských pralesů. Navíc pod stromy určenými ke kácení se právě teď líhnou kuřata vzácných tetřevů, kteří tu mají jedno z posledních útočišť v České republice. Kácení by bylo jednoznačně ilegální a opakovala by se tak mezinárodní ostuda s nezákonným rozmístěním klád postříkaných pesticidy," protestuje Bláha.
Hnutí Duha a Česká společnost ornitologická již požádaly Českou inspekci životního prostředí, aby kácení zastavila. "Ale než se inspekce rozhodne (či nerozhodne) jednat, mohou být zbytky pralesů vykácené," upozornil Bláha s tím, že ekologové jsou připraveni stromy bránit vlastním tělem. Shánějí nyní dobrovolníky, kteří by do blokády šli. Založili za tímto účelem i akci na sociální síti Facebook.
Blokáda na Smrčině by byla po dvanácti letech dalším vyvrcholením sporů ekologů a vedení parku. V roce 1999 aktivisté svými těly bránili stromy v oblasti Trojmezné, která je jen nedaleko od Smrčiny, poté, co tehdejší ministr životního prostředí Milan Kužvart povolil kácení kůrovcem napadených stromů i v jinak bezzásahových prvních zónách Národního parku.
das