Českobudějovicko Českokrumlovsko Chomutovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Centrální Šumava s novým smrkovým podrostem [Foto: Ladislav Havel]

Správa NPŠ: Na šumavské lesy letos udeří kůrovcová kalamita tisíciletí

ŠUMAVA/VIMPERK - 15.06.2011 10:33 - Aktualizováno: 15.06.2011 10:49


Na šumavské lesy letos udeří kůrovcová kalamita tisíciletí. S prohlášením přišel den po návštěvě prezidenta Václava Klause na Šumavě náměstek ředitele Správy Národního parku Jiří Mánek. Podle něj tato kalamita dokonce již začala. Správa parku ze situace viní bývalé vedení, které na místě ponechalo statisíce poražených stromů, jež fungovaly jako líheň pro lesního škůdce. Ekologové však oponují: zpráva je podle nich "mediální masáží" a bylo třeba ji očekávat.

Podle prohlášení bylo v bezzásahových územích v letech 2007 až 2010 ponecháno přes 1,1 miliónu kubíků pro kůrovce atraktivního smrkového dřeva bez zpracování a jen za loňský rok 2010 brouk usmrtil dalších půl milionu zdravých smrků. "Půl milionu zdravých smrků bylo předloženo kůrovci, aby se zde nerušeně rozmnožil a vylétl do dalších porostů. Proto můžeme říci, že Šumava je letos dějištěm kůrovcové kalamity tisíciletí," uvedl Mánek.

Podle něj už kůrovec začal usmrcovat další miliony živých a zdravých šumavských stromů. "Jedna samička kůrovce snese až 60 vajíček. V době přemnožení kůrovce může z jednoho nezpracovaného stromu vyletět až 200 tisíc nových brouků," upozornil s tím, že za minulý týden bylo v zásahových zónách národního parku Šumava vyznačeno více nových kůrovcových stromů než v letech 2002 a 2003 dohromady.

Vědci: takovou zprávu bylo třeba od nového vedení čekat

S tisíciletou teorií ale nesouhlasí bývalý člen rozpuštěné vědecké sekce Rady Národního parku Jakub Hruška z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Nevěřím tomu. Kůrovcová gradace tam byla tři roky a v jižní části parku je prakticky zastavena," řekl Regionálním novinám. Podle něj bylo třeba podobnou zprávu od Správy parku očekávat ve snaze připravit si půdu pro těžby.

To naznačují i další odstavce dnešního prohlášení Správy. Podle nich
současné vedení NPŠ a CHKO Šumava reprezentované ředitelem Janem Stráským považuje bezzásahový režim a ponechávání dřeva na místě za přístup neslučitelný s posláním národního parku. "Přes nepolevující útoky hodlá současné vedení NPŠ pokračovat v krocích, jež umožní zachovat předmět ochrany přírody, a to podle všech platných zákonů. Tým ředitele Jana Stráského je odhodlán realizovat plán k zastavení šíření kůrovce v lesích NPŠ," uvádí se v prohlášení.

Text přiznává, že Správa předkládá pouze krátkodobé a dočasné řešení, ale má jít o řešení efektivní pro zastavení kůrovcové kalamity jako jediné možné cesty k záchraně životního prostředí na Šumavě. "Pokud bychom se chovali jinak, umíraly by další miliony stromů a vznikaly by další stovky nebo i tisíce hektarů nežádoucích holin," soudí Stráský.

Podle něj park vyčlenil dostatečně velké bezzásahové území, které ponechá samovolnému vývoji. Toto území se má stát předmětem výzkumných projektů a umožní srovnávat místní vývoj s vývojem lesa na jiných místech, kde se bude přírodě blízkým způsobem hospodařit. "Naším cílem je vytvořit stabilní a smíšené zalesnění, které je v podmínkách Šumavy přirozené historicky. Možnost srovnání aktivního a pasivního přístupu k ochraně lesa považujeme za jeden ze smyslů národního parku," dodal.

Vedení představilo prezidentu své řešení prezidentu ČR Václavu Klausovi na jeho úterní návštěvě. Klaus podle Mánka vyjádřil Správě jednoznačnou podporu pro zastavení kůrovcové kalamity.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39