ŠUMAVA - 03.06.2011 15:35
Kůrovcové těžby v šumavském národním parku dosáhly od počátku roku více než 20.000 metrů krychlových a dalších zhruba 17.000 kubíků napadeného dřeva má park v evidenci. Celkem jsou letošní údaje o téměř třetinu vyšší. Správa parku viní bezzásahové zóny a teplé květnové počasí, které podle ní umožnilo velmi rychlé rojení škůdce.
"Příznivě teplé počasí oproti loňským dešťům zvýšilo letovou aktivitu kůrovců. Teplé květnové dny dopomohly kůrovci se úspěšně vyrojit v poměrně krátkém období, a to je také příčinou zvýšeného množství napadených stromů," oznámila dnes Správa parku v tiskové zprávě.
Podle ní bylo vloni ke stejnému datu evidováno asi 28.000 kubíků zpracovaných a napadených stromů. "Nárůst kůrovcových těžeb je přímým důsledkem nezpracování kůrovcem napadených stromů v bezzásahových zónách v roce 2010," vysvětluje.
Podle Správy se lýkožrouti množí zejména v bezzásahových smrkových porostech, které jsou v národním parku ponechány k samovolnému vývoji. "Celkem bylo v roce 2010 ponecháno bez zpracování rekordních půl miliónu kůrovcem napadených smrků. Ty tvoří zdroj kůrovce v letošním roce, který atakuje navazující zdravé porosty, ve kterých probíhá ochrana lesa," argumentuje park.
Podle mluvčí Jany Zvettlerové se nyní park snaží především zabránit šíření podkorního hmyzu do dalších lesních porostů. "Lesníci národního parku nyní intenzivně vyhledávají napadené stromy a evidují je. Ve všech pro zásah určených lokalitách je následně zajišťováno včasné zpracování napadených smrků tak, aby se z nich kůrovci dále nešířili," vysvětlila.
das