ŠUMAVA - 12.05.2011 15:01
Národní park Šumava začal kácet nebezpečné stromy kolem cest, které kolemjdoucím hrozí zraněním. Většina těchto stromů uschla působením kůrovce a často se lámají. Zásah bude na celém území parku a nevyhne se ani prvním zónám, uvedla dnes mluvčí parku Jana Zvettlerová s tím, že dřevo z prvních zón zůstane na místě, ze druhých pak poslouží jako palivo pro místní obyvatele.
Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom, nacházející se v určité vzdálenosti od turistické trasy (zpravidla na výšku poloviny až celého stromu, minimálně však 15 metrů) a ohrožující svým stavem bezpečnost osob na ní. Strom musí svou délkou zasahovat do turistické trasy.
Podle parku se nebezpečné stromy v posledních letech hromadí působením lýkožroutů v "kůrovcově bezzásahových" lesních porostech. "Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou a tím se stávají nebezpečnými," uvedla mluvčí.
V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené na místě, z druhých zón ho park vyveze a místní obyvatele jej dostanou na palivo. To vítá například starostka Borové Lady Jana Hrazánková: "To, že se palivové dříví dostane k místním lidem, mě těší. Konečně se vedení zabývá potřebami místních lidí," uvedla.
Podle Zvettlerové letos park při odstraňování nebezpečných stromů uvažoval zpracovat všechny nebezpečné stromy včetně napříiklad souší starých pouhé dva roky, protože je to s ohledem na jejich množství "nejvhodnější a nejméně riziková metoda".
das