JIŽNÍ ČECHY - 30.07.2015 07:55
Jihočeští zemědělci nepředpokládají, že by letos v základních obilovinách a řepce dosáhli hodnoty loňské rekordní sklizně. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ) na základě prvních letošních odhadů k 20. červnu. Přesto se podle statistiků jeví sklizeň i výnos těchto komodit ve srovnání s desetiletým průměrem jako dobré.
"Ve srovnání s loňskými rekordními výnosy pšenice, ječmene a řepky jsou v červnu odhadovány hektarové výnosy téměř o 18 % nižší. Také v ostatních základních obilovinách (žito, oves, tritikale) se neočekává tak vysoký výnos jako v uplynulém roce. I přesto však odhadované výnosy převyšují hodnotu desetiletého a s výjimkou žita i pětiletého průměru," uvedl ČSÚ ve své zprávě.
Statistici připomínají, že pokud jde o odhad sklizně, do výsledku srovnání s desetiletým průměrem se promítá vývoj osevních ploch: "U plodin, jejichž osevní plochy se během uplynulých 10 let zmenšily, je odhad sklizně pod úrovní desetiletého průměru (např. ječmen a žito). U plodin, jejichž plochy kolísají bez trendu nebo se rozšiřují, je odhadovaná sklizeň vyšší než desetiletý průměr."
Pšenice o pětinu méně proti loňskému rekordu
Sklizeň pšenice se ve srovnání s loňskou rekordní sklizní očekává o 20 procent nižší, což je ovlivněno zmenšením osevních ploch a především snížením výnosu. V pšenici ozimé, která je i přes pokles osevních ploch naší nejčastěji pěstovanou plodinou, se odhaduje meziroční pokles výnosu o 17 procent a pokles sklizně dokonce o 22 procent. Naproti tomu u pšenice jarní se i přes pokles výnosu očekává o 22 procent větší sklizeň, a to zásluhou rozšíření její výměry (ve srovnání s loňským rokem o 36 procent).
U ozimého a jarního ječmene je ve srovnání s loňským rokem odhadován pokles výnosu téměř o 20 procent. A přestože došlo oproti minulému roku k rozšíření jejich osevních ploch, promítl se nižší výnos do poklesu sklizně.
Odhad sklizně žita je o čtvrtinu nižší než v loňském roce vlivem poklesu hektarového výnosu a současně i vlivem zmenšení osevních ploch. Podobně u tritikale se vlivem odhadovaného meziročně nižšího výnosu a úbytku ploch očekává o 18 procent nižší sklizeň.
Oves je jedinou základní obilovinou, pro kterou zemědělci odhadují vyšší sklizeň než v minulém roce, a to i přes odhadovaný pokles výnosu. Nárůst sklizně by měl být zajištěn díky rozšíření osevních ploch (ve srovnání s minulým rokem o 10 procent).
U řepky se při poklesu osevních ploch o desetinu a vlivem nižšího odhadovaného výnosu očekává pokles o 25 procent oproti rekordní sklizni minulého roku.
První letošní odhady zahrnují také výnosy některých druhů ovoce. U jahod se odhaduje ve srovnání s minulým rokem o jedno procento vyšší sklizeň. Ačkoli se u nich předpokládá o 10 procent nižší výnos než v roce 2014, lze mírný nárůst sklizně připsat zcela na vrub rozšíření ploch, uvedl ČSÚ.
U višní a třešní se oproti minulému roku i přes úbytek stromů odhaduje nárůst sklizně o víc než 20 % zásluhou vyššího výnosu. Také u rybízu jsou, i přes úbytek počtu keřů, dle dosavadních předpokladů vyhlídky na výsledky sklizně vesměs pozitivní díky vyšší výnosnosti keřů. Naproti tomu u angreštu se vlivem snížení počtu keřů a zejména vlivem jejich nižší výnosnosti očekává značný pokles sklizně - ve srovnání s rokem 2014 o polovinu, dodali statistici.
das