JIŽNÍ ČECHY - 10.02.2013 15:51
Jihočeši jsou největší pěstitelé bílého rybízu v rámci České republiky a druzí největší pěstitelé třešní a červeného rybízu. Vyplynulo to z šetření, které po celé ČR vloni uspořádal Český statistický úřad (ČSÚ). Srovnání s předchozím průzkumem v roce 2007 ukázalo, že v kraji výrazně přibylo sadů se slivoněmi, naopak ubylo právě rybízů a třešní.
Podle výsledků šetření bylo v Jihočeském kraji v roce 2012 zhruba 1,5 tisíc hektarů sadových ploch. Jihočeský kraj se vlivem půdních a klimatických podmínek nemůže rovnat typickým ovocnářským oblastem - řadí se spíše mezi kraje s menším podílem ovocných sadů. Zatímco na obhospodařované zemědělské půdě České republiky se podílel 12,0 procenty (druhé místo v ČR), na ploše produkčních ovocných sadů ČR jeho podíl představoval 7,3 procenta (šesté místo)
Z jednotlivých druhů dřevin měl Jihočeský kraj největší plochy bílého rybízu a druhé největší plochy sadů třešní a červeného rybízu. Rybíz se v regionu pěstoval na 192 hektarech, třešně na 180 hektarech.
Od roku 2007 v kraji výrazně přibylo sadů se slivoněmi. Zatímco před pěti lety napočítali statistici 91 hektarů, vloni to bylo již 251 hektarů. To dokládá i údaj o stáří slivoňových sadů, z nichž 70 procent je mladších 4 let.
Nejrozšířenějším ovocným stromem jsou na jihu Čech jabloně, které ve všech krajích ČR významně převládají nad ostatními druhy. Výjimkou jsou kraje Jihomoravský a Zlínský; v Jihomoravském kraji jabloním konkurují meruňky (podíl jabloní 31 procent, meruněk 30 procent), ve Zlínském kraji to jsou slivoně (podíl jabloní 43 procent, slivoní 42 procent).
Zatímco v České republice je nejrozšířenější odrůdou jabloní Golden Delicious, která tvořila 20 procent ploch jabloňových sadů, byl podíl této odrůdy v Jihočeském kraji kraji nižší (7 procent). Druhý nejrozšířenější v ČR - Idared - měl v kraji shodný podíl, 17 procent z celkové plochy jabloňových sadů. Jabloňové sady v Jihočeském kraji byly mladší než v ČR: téměř jedna třetina ploch byla mladší 4 let (v ČR představoval tento podíl 17 procent) a víc než jedna třetina (35 procent) byla starší 25 let (v ČR 43 procent).
Šetření, jehož cílem bylo zjistit produkční potenciál ovocných sadů, odrůdovou skladbu, věkovou strukturu a hustotu výsadby vybraných druhů ovocných stromů, bylo provedeno ve všech členských státech Evropské unie s odstupem 5 let od minulého šetření. Údaje byly zjišťovány u všech pěstitelů ovoce vedených v Zemědělském registru, kteří k 1. květnu 2012 obhospodařovali minimálně 0,20 ha ovocných sadů, a jejichž produkce byla převážně nebo zcela určena pro trh.
das