JIŽNÍ ČECHY - 07.03.2014 14:54 - Aktualizováno: 07.03.2014 14:54
Klesající trend v bytové výstavbě Jihočeského kraje pokračoval i vloni a to už pátým rokem v řadě. Po propadu zahajování výstavby bytů v roce 2012 o jednu třetinu sice počty zahájených bytů meziročně klesly jen nepatrně (na necelých 1500 bytů), ale historicky byl jejich počet naposled nižší před dvaceti lety. Ještě horší výsledek letos zaznamenaly dokončené byty, jejichž počet proti loňsku klesl o jednu třetinu. V jejich případě se jedná o patnáctileté minimum. Údaje tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V časové řadě uplynulých 20 let převažovaly až do roku 2008 (a také v roce 2011) počty zahájených bytů nad dokončenými a tím rostla rozestavěnost. Až s poklesem bytové výstavby v roce 2009 začaly počty dokončených bytů převyšovat nad zahájenými a rozestavěnost klesala. V roce 2013 se však její pokles opět pozastavil, komentují trendy statistici,
Nepatrný pokles počtu zahájených bytů v roce 2013 ve srovnání s předchozím rokem byl ovlivněn především úbytkem zahájených bytů v rodinných domech a v nástavbách, vestavbách a přístavbách, který byl částečně eliminován vyšším počtem zahájených bytů v nových bytových domech a v domovech pro seniory.
Tabulkově ve struktuře bytů podle druhu stavby dlouhodobě převládají byty v nových rodinných domech, druhé nejčastější jsou byty v bytových domech.
U dokončených bytů došlo ve srovnání s rokem 2012 k třetinovému propadu. Podle předběžných výsledků bylo dokončeno méně bytů ve všech druzích staveb. Úbytek zaznamenaly především byty v nových bytových a rodinných domech (cca o 380 bytů a 190 bytů), upozornil ČSÚ.
V rámci regionu se nejvíce nových bytů staví v nejlidnatějším českobudějovickém okrese, kde bylo v roce 2013 38 procent z dokončených a celá polovina ze zahájených bytů v kraji. Prvenství okresu náleží rovněž v intenzitě bytové výstavby (3,9 zahájených a 2,7 dokončených bytů na tisíc obyvatel).
Okresem s druhou nejvyšší intenzitou výstavby jsou v zahajování výstavby Prachatice (2,2 bytu na tisíc obyvatel) a v dokončování okres Jindřichův Hradec (2,5 bytu na tisíc obyvatel). Jindřichohradecký okres byl naopak spolu se Strakonicemi okresem s nejmenším počtem zahájených bytů v přepočtu na obyvatele (1,2 a 1,3 bytu na tisíc obyvatel). Nejnižší intenzitu dokončování bytů měl okres Písek (podle předběžných výsledků 1,2 bytu na tisíc obyvatel).
Ve srovnání s rokem 2012 vzrostly počty zahájených bytů v okresech České Budějovice, Český Krumlov a Písek (ve všech zhruba o pětinu), v ostatních okresech však klesly. Na celkovém poklesu počtu dokončených bytů v kraji se podle předběžných výsledků podílely všechny okresy.
V porovnání s ostatními regiony po přepočtu na tisíc obyvatel se Jihočeský kraj v bytové výstavbě řadí mezi kraje s vyšší intenzitou výstavby. Větší počet zahájených a také dokončených bytů na tisíc obyvatel mají pouze čtyři kraje - Středočeský, Praha, Plzeňský a Jihomoravský, plus Kraj Vysočina s poněkud vyšší intenzitou dokončování bytů.
V rámci celé ČR došlo podle předběžných výsledků k poklesu počtu zahájených bytů o 7 procent a dokončených bytů o 14 procent. Výsledky roku 2013 jsou pro celou ČR a většinu jejích krajů nejhorší za posledních deset let. Stejně jako Jihočeský kraj zaznamenala většina krajů ČR ve srovnání s rokem 2012 pokles bytové výstavby. Výjimkou byl pouze Plzeňský kraj v dokončování a 3 kraje v zahajování. Počet zahájených bytů vzrostl téměř o pětinu v Praze a mírně v Karlovarském a Olomouckém kraji (o 1 a 3 procenta).
das