JIŽNÍ ČECHY - 13.08.2012 10:04
Muži umírají v průměru dříve než ženy. Statisticky dokázaná demografická veličina asi nikoho dnes nepřekvapí. Podle tabulek ale průměrný mužský věk pomalu dohání ten ženský. Například jihočeští chlapci, kteří se nyní narodili, se mohou těšit v průměru na 74,96 let života, ženy pak na 80,80 let. Za posledních 20 let pak muži v délce života přiblížili ženám o téměř 1,5 roku. Informace zveřejnil Český statistický úřad.
Podle statistiků se takzvaná střední délka života každoročně zvyšuje. Za posledních 20 let se u jihočeských mužů zvýšila o 6,10 roku, u dívek pak o 4,61 roku. Pro srovnání, nNa území celé ČR došlo ke zvýšení hodnoty naděje dožití u mužů o 6,25 a u žen o 4,60 roku.
"Naděje dožití se každoročně zvyšuje a vždy byl patrný rozdíl mezi oběma pohlavími. Ženy se dožívají vyššího věku, ale postupem doby se rozdíl mezi muži a ženami snižuje. Před dvaceti lety představoval 7,34 roku, v letech 2010-2011 to bylo 5,85 roku," uvedl ČSÚ v komentáři.
Takzvaný ukazatel naděje dožití (jinak známý jako střední délka života) je součástí úmrtnostních tabulek, které Český statistický úřad pravidelně zveřejňuje. Statistický údaj udává průměrný, tedy předpokládaný věk, jehož dosahují členové dané populace. Hodnota vyjadřuje modelově očekávanou zbývající délku života osob daného věku. Nejčastěji se používá ve formě naděje dožití (střední délky života) při narození - kolik roků se dožije osoba právě narozená. Pro vyloučení nahodilých jevů jsou údaje zpracovávány vždy z podkladů za dva roky. Jedná se o ukazatel hypotetický, vycházející z předpokladu zachování stávajících úmrtnostních poměrů, vyjadřuje úmrtnostní situaci v daném roce.
Střední délka života z hlediska populace je velmi významný ukazatel zdravotního stavu ovlivněný úrovní zdravotní péče, kvality životního stylu včetně stravovacích zvyklostí a pohybového režimu, mírou psychické a ekonomické zátěže populace.
das