JIŽNÍ ČECHY - 04.08.2012 11:41 - Aktualizováno: 04.08.2012 11:42
Jihočeští kriminalisté před dvěma dny pozatýkali ve spolupráci s kolegy z Pardubického kraje několik podezřelých, kteří v regionu organizovali vykrádání výherních loterijních terminálů. Podle policie jde zřejmě o špičku ledovce, ve kterém dominují takzvané rodinné klany. "Proti pětici hlavních pachatelů vyšetřovatel hned zahájil trestní stíhání pro podezření z trestného činu krádeže, spáchaného formou spolupachatelství, kdy při odsouzení hrozí pachatelům trest odnětí svobody ve výši dvou až osmi let," informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Podle něj se pětice měla dopustit minimálně 16 popsaných a důkazně podložených skutků se způsobenou škodou kolem 750.000 korun. "Na tři z pětice pachatelů podali kriminalisté podnět k návrhu na vzetí do vazby," uvedl mluvčí.
Pětice obviněných mužů ve věku 32 - 38 let pochází převážně z Pardubického kraje a má podle kriminalistů společné rodinné či v tomto případě klanové zázemí. "Většina pachatelů, zapojených do těchto krádeží, je spojena příbuzenskými vztahy. Pět pachatelů je obviněno, dalších zhruba patnáct pachatelů kriminalisté prověřují. Popsanou trestnou činnost však pravděpodobně po celém území republiky páchá několik desítek osob," upřesnil mluvčí.
Podle něj je pětice pachatelů pravděpodobně špičkou pyramidy zlodějů, kteří po celé republice napadají organizovaným způsobem výherní loterijní terminály.
Matzner popsal na příkladu, jak klany pracují. Pachatel nebo skupina pachatelů si v herna-barech po celé republice vytypovala vždy konkrétní výherní loterijní terminál a domluveným způsobem z něj pak odčerpala, jakoby vyhrála, nemalé sumy finančních prostředků.
"Pachatelé překonali zabezpečovací mechanismus automatu, který sleduje a počítá vsunuté bankovky. Automat si tak zpřístupnili a vsunutou bankovku vytáhli vždy hned zpět. Tímto způsobem tak do herního terminálu jednu bankovku, například dvoutisícikorunu načetli dvacetkrát. Displej na terminálu pak vykázal jakoby zůstatek či výhru 40 000 korun. Částku si pak nechali standartním způsobem vyplatit u obsluhy herny. U některých hracích terminálů se odstavením zabezpečení dostali k pokladničce přístroje a odnesli peníze i z ní," vysvětlil mluvčí.
Podle něj se první případy této trestné činnosti začaly objevovat počátkem letošního roku na Táborsku, Písecku, Strakonicku a Českobudějovicku. Při vyšetřování se zjistilo, že organizované skupiny pachatelů takto "pracují" po celé republice.
Policie si je vědoma, že jde o velmi závažnou trestnou činnost. Obdobné skupiny pachatelů se dopouští podobně organizovaným způsobem například podvodů na seniorech. Podle Matznera jihočeští kriminalisté svojí prací pachatelům dávají minimální šance na dlouhodobější zlodějské úspěchy. "Za pár posledních let jde již o několikátou dopadenou organizovanou skupinu zlodějů či podvodníků, kteří do Jihočeského kraje "najíždějí" páchat trestnou činnost z jiných míst republiky," dodal mluvčí.
das