JIŽNÍ ČECHY - 08.11.2010 10:43
Již dvaapadesát lidí spáchalo letos na území Jihočeského kraje sebevraždu. Toto číslo navíc nezahrnuje nepovedené pokusy nebo odvrácené pokusy, kde se policii nebo někomu jinému podaří záměr rozmluvit. Oběťmi naprosté většiny sebevražd byli muži (47) a to mimojiné také díky tomu, že byli ve svých pokusech důslednější. Statistiky dnes zveřejnil mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.
Podle něj byly motivem většiny sebevražd psychické a rodinné problémy. Odejít ze světa se nejčastěji rozhodli lidé mezi 50 a 60 lety věku. Jako způsob pak nejčastěji použili oběšení, udušení, uškrcení, zastřelení a otravu plynem.
"Z výsledků dosavadních analýz, kdy jsou republikově sledovány a evidovány, ve většině případech šlo o reakci na zdánlivě bezvýchodnou situaci, způsobenou nemocí, doprovázenou osamocením a ztrátou kontaktů s okolím. Na tyto osoby také působí nejenom jejich psychický stav, ale i vnější prostředí, počasí," uvedl Bajcura.
Podle něj je ale dobrou zprávou, že celkově počet sebevražd klesá. "Dlouhodobě se snižuje a očekává se, že tento trend bude dále pokračovat. To je způsobeno také kvalitnějšími antidepresivy a kvalitnější psychiatrickou péčí. Významné nárůsty počtu sebevražd jsou svázány s obdobím zásadních změn, ať již se jedná o třicátá léta 20. století (ekonomická krize, začátek 2. světové války) nebo přelom 60. a 70. let 20. století (normalizace)," upozornil mluvčí.
Vloni řešili jihočeští policisté 92 dokonaných sebevražd, z toho nejvíce jich bylo v první a poslední čtvrtině roku a úplně nejvíce v březnu - 22 případů.
V letech 2005 až 2009 bylo podle Bajcury v Česku zaznamenáno 8028 sebevražd (pro srovnání v tomto období zemřelo 7015 osob při dopravní nehodě), což tvoří 1,48 procenta celkového počtu úmrtí a 23,3 procent úmrtí vnějšími příčinami. Mnohem častěji (80 procent případů) sebevraždu páchají muži. "Podle odborníků je tento poměr způsoben zejména tím, že muži jsou v této činnosti důslednější. Pokud se k takovému kroku rozhodnou, čin skutečně vykonají," uvedl mluvčí s tím, že pak volí střelnou zbraň nebo oběšení, kde je šance na záchranu velmi malá.
Ženy oproti tomu přistupují spíše k předávkování léky a lékařům se daří je zachránit. "Většinou se jedná o sebevraždy demonstrativní, podle statistik ženy takové pokusy dělají čtyřikrát častěji než muži. Nejčastěji k tomuto činu přistupují lidé mezi 45 a 50 lety, nejčastějším způsobem je oběšení," dodal Bajcura.
das