JIŽNÍ ČECHY - 01.04.2010 07:00
Na jihočeských hradech a zámcích dnes začíná turistická sezóna. Některé objekty otevřou své brány již dnes, na jiné si musí návštěvníci počkat až na víkend. Čekají je nejen tradiční prohlídkové okruhy ale také řada novinek, uvedla mluvčí českobudějovického památkového ústavu Kateřina Štychová.
V Českém Krumlově se podle ní intenzivně pracuje na Hradním muzeu, které bude otevřeno celoročně. Od ledna 2011 se tak připojí k zámku Hluboká a hradu Rožmberk, jejichž vybrané prostory jsou také otevřeny i mimo návštěvnickou sezónu. Během roku se rozroste i I. prohlídková trasa o kabinet technických kuriozit a II. prohlídková trasa o dobovou prádelnu. V roce 2010 budou podle Štychové pokračovat rekonstrukce Horské zahrady, pro návštěvníky bude otevřena pravděpodobně v roce 2011.
V zámecké zahradě památkáři zrestaurovali nástěnné malby v Hudebním pavilónu. Opravili i dřevěnou konstrukci pavilonu a znovu osadili schodiště. "Návštěvníky jistě upoutá výrazná barevnost vnějšího pláště pavilonu, která byla rekonstruována podle nálezů z provedeného restaurátorského průzkumu,“ upřesnil vedoucí správy a údržby zámeckých zahrad Jiří Olšan.
Na zámku Hluboká začnou od července přednášky pro veřejnost. Mezi tématy, které se budou vždy dotýkat historie zámku Hluboká, se objeví například restaurování Delfínového kabinetu, Čítárny a Přijímacího salónu.
Od dubna mohou návštěvníci hradu Landštejn zhlédnout zmodernizovanou archeologickou expozici. Výstavní síň byla vylepšena o novou dlážděnou podlahu, moderní vitríny a obrazovku, na které bude probíhat krátká prezentace o archeologických výzkumech hradu.
Na Kratochvíli pokračuje projekt Renesance renesance, který má za cíl vrátit zámku původní renesanční podobu. Během sezóny restaurátoři postupně dokončí Vstupní sál, pokoje Jana Hágena, rožmberského komorníka, a komoru se zbraněmi.
Novou prohlídkovou trasu na hradu Rožmberk - Soukromé pokoje Buquoyů s celoročním provozem mohou návštěvníci během sezóny navštívit také o víkendech.
Na říjen se připravuje otevření divadla na zámku Červená Lhota, které bude součástí prohlídkové trasy Podkrovní pokoje.
Tím ale podle Štychové práce na objektech zdaleka nekončí. Do restaurování mobiliáře a stavebních úprav chtějí letos památkáři investovat téměř 70 miliónů korun.
Hrady a zámky se budou snažit návštěvníky nalákat nejen na prohlídkové trasy, ale také na ředu kulturních akcí. Vedle desítek městských a soukromých akcí lze připomenout třeba divadelní představení studentů DAMU v klášteře Zlatá Koruna s názvem Starci na melu nebo cyklus podvečerů Setkání na Kratochvíli, který představí několik zajímavých osobností z kultury či vědy. Zajímavé akce nebo zvýhodněné vstupy nabídnou jihočeské památky také na Mezinárodní den památek a historických sídel 18. dubna.
Památkáři připravují výstavu Ohrožené památky jižních Čech nebo přednášku architektky Naděždy Pálkové k tématu novostaveb v historickém prostředí. V květnu vyhlásí druhou část soutěže z cyklu Čtyři živly v architektuře a výtvarném umění, tentokrát se bude věnovat tématu oheň. Pokračuje i spolupráce s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity a nově budou památkáři přednášet také na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.
das