JIŽNÍ ČECHY - 09.09.2014 12:00
Poměrně razantní pokles nezaměstnanosti zaznamenaly v srpnu ůřady práce v Jihočeském kraji. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo konci měsíce v regionu 25.772 žadatelů o zaměstnání, což je letošní výrazně nejnižší počet a i v porovnání se stejným obdobím minulého roku je to méně, upozornil ČSÚ. Podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji činil v srpnu 5,8 procenta, což je v rámci republiky značně pod průměrem a kraj má 3. nejnižší nezaměstnanost, kdy ho od první Prahy dělí 0,5 procentního bodu a od druhého Plzeňského kraje jen 0,2 procentního bodu.
Zatímco v celé republice klesl počet uchazečů o práci oproti červenci o 1,1 procenta, v Jihočeském kraji zaznamenali statistici pokles o 2,5 procenta. Meziročně je hodnota dokonce o pět procent nižší, čímž kraj v republikovém pohledu překročil průměr.
V srpnu našly v kraji práci dva tisíce osob, ve srovnání s předchozím měsícem je to poněkud méně. Na druhou stranu zaznamenal pokles i počet nově hlášených uchazečů, a to o jednu čtvrtinu - ze 3,2 tisíce na 2,4 tisíce.
Podle tabulek je z celkového počtu nezaměstnaných 54,5 procent žen. Tento podíl meziměsíčně vzrostl o 0,5 procentního bodu. Oproti měsíci červnu však jde o navýšení o dvě procenta. Nezaměstnanost mužů naopak poklesla. "Obecně vzato je zvýšený podíl žen na nezaměstnaných osobách způsoben nabídkou sezónních prací, které jsou vhodné spíše pro muže, ale také prázdninovým obdobím, kdy nezaměstnanost žen zpravidla mírně roste. V Jihočeském kraji jsou tyto rozdíly zjevně významnější - v rámci celé České republiky je zastoupení žen mezi nezaměstnanými osobami o 2 procentní body nižší," komentuje výsledky analýza ČSÚ a dodává, že v rámci Jihočeského kraje jsou největší rozdíly v okresech Jindřichův Hradec a Písek, které mají podíl žen na nezaměstnaných přibližně 58 procent. Dá se ale předpokládat, že v souvislosti se začátkem nového školního roku by se v dalších měsících podíly měly spíše vyrovnávat.
Počet volných míst v kraji oproti červenci opět mírně vzrostl. Ke konci měsíce nabízely úřady práce přes čtyři tisíce volných míst. Nárůst je zapříčiněn především jejich zvýšením v okresech Český Krumlov a Tábor. Naopak nejvíce volných míst ubylo v srpnu na Prachaticku. V souvislosti s vyšším počtem míst a nižším počtem žadatelů o ně se meziměsíčně mírně snížil ukazatel počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo. Ke konci měsíce srpna to bylo lehce přes 6 uchazečů.
Oproti minulému měsíci si nejvíce z jihočeských okresů polepšil okres České Budějovice, kde se podíl nezaměstnaných snížil o čtvrt procentního bodu. V meziročním pohledu se pak nejvíce situace zlepšila na Českokrumlovsku, kde podíl klesl o 0,6 procentního bodu. I tak ale Českokrumlovsko stále zůstává v Jihočeském kraji na poslední příčce. Nejnižší podíl nezaměstnaných je na Prachaticku (4,3 %) a Jindřichohradecku (4,7 %). Vcelku dobrá situace z hlediska nezaměstnanosti je i na Písecku, kde je z populace 15–64 let pouze 5 % nezaměstnaných. Tato hodnota dokonce posunula okres České Budějovice až na 4. příčku v kraji, upozornil ČSÚ.
das