JIŽNÍ ČECHY - 12.06.2014 08:01
V Jihočeském kraji je 378 tisíc hektarů lesní půdy a toto množství pomalu, ale neustále roste. Region si tak udržuje jednoznačné první místo mezi všemi kraji České republiky, když na něj připadá více než 14 procent lesů celé republiky a tento nejvyšší podíl si kraj udržuje i dlouhodobě. Zajímavé údaje zveřejnil Český statistický úřad.
Podle ČSÚ je převažujícím trendem ve vývoji lesních pozemků v kraji jejich meziroční růst. Ten potvrzují i výsledky za rok 2013. "Na první pohled se může zdát, že meziroční nárůst o 0,1 procentního bodu je zcela zanedbatelný. Je-li však tento přírůstek každoroční, pak asi nepřekvapí, že proti začátku tisíciletí se plochy lesních pozemků v kraji navýšily o více než 4,5 tis. ha," vysvětlují statistici.
Zatímco v rozloze lesních pozemků kraj jasně kraluje, podle stupně zalesnění je na tom poněkud hůře. Jeho až pátá pozice (s podílem 37,6 procenta lesů z celkové rozlohy kraje) souvisí především s vyšší lesnatostí menších krajů (Liberecký, Karlovarský a Zlínský), ale také kraje Plzeňského, poukazuje ČSÚ.
Druhová skladba lesů je charakteristická výraznou převahou jehličnanů. V celokrajném průměru tvoří jehličnaté lesy 86 procenta. Více než polovina ze všech lesních porostů připadá na smrk. Druhou nejrozšířenější jehličnatou dřevinou je borovice - její zastoupení představuje zhruba čtvrtinu všech lesních porostů.
Druhová skladba lesů se přitom příliš nemění ani zalesňováním. "Jeho rozsah je malý, přesto plně pokrývá úbytek lesních porostů v důsledku těžby; v roce 2013 představoval 2,3 tis. ha," upozorňují statistici s tím, že vliv zalesňování na strukturu porostů může být patrný až v dlouhodobějším horizontu desítek let. Přesto i zde je dávána přednost jehličnanům, na které připadají více než dvě třetiny ze zalesňovaných ploch. Preferován je i nadále smrk. Z listnatých dřevin připadá zhruba polovina zalesňovaných ploch na buk.
Kraj však není první jen v rozloze lesů, ale také v těžbě dřeva. V dlouhodobějším pohledu od roku 2000 pouze v roce 2012 nedosáhla těžba v kraji 2 miliónů m3 (bez kůry). V uplynulém roce tuto hranici překročila.
"Na celkové těžbě v republice připadá na kraj téměř 14 procent podíl. Spolu se sousedním Plzeňským krajem (s druhou nejvyšší těžbou mezi regiony) tak zajišťujeme téměř čtvrtinu dodávek dřevní hmoty z těžby v celé republice," komentuje čísla ČSÚ.
Vývoj těžby dřeva je ovlivněn nejen hospodářskými záměry a plány, ale musí reagovat i na další faktory (zejména počasí), které se promítají především do tzv. nahodilé těžby. Zatímco v rekordním roce 2007, kdy se v kraji vytěžilo téměř pět miliónů kubíků dřeva, byla většina z toho následkem živelných pohrom, v posledních dvou letech se nahodilé těžby na těžbě podílejí méně než čtvrtinou.
das