- 19.05.2014 19:30
Jedním z nejsledovanějších zařízení v Jaderné elektrárně Temelín je v těchto dnech zavážecí stroj. Dnes totiž začalo zavážení paliva. Celkem bude do reaktoru druhého bloku umístěno 163 palivových souborů, ze kterých bude 37 čerstvých. Práce s palivem potrvají přibližně tři dny.
Asi půl hodiny trvá cesta jednoho palivového souboru z bazénu skladování použitého paliva do reaktoru. Zavážecí stroj ji musí absolvovat 163krát. Přesně tolik se v reaktoru nachází palivových souborů. Palivo přitom urazí vzdálenost od pěti do dvaceti metrů. Přesná vzdálenost se odvíjí od konkrétní skladovací pozice v bazénu a buňce v reaktoru. Vše se děje pod vodou, která bez problémů odstíní radioaktivní záření vycházející z použitého paliva. Na reaktorovém sále se tak i během výměny paliva mohou bez problémů pohybovat desítky lidí, kteří provádějí řadu kontrolních činností. Radiační pozadí je zde srovnatelné například s hodnotami, které obdrží pasažéři dálkových letadel.
Zavážecí stroj pracovníci elektrárny ovládají dálkově ze speciální místnosti mimo reaktorový sál. Stroj má dvě tyče. Pracovní, do které se palivový soubor vtáhne, a televizní, pomocí které pak obsluha může veškeré manipulace s palivovými soubory pod vodou sledovat.
Vlastní výměna paliva se skládá z několika kroků. V prvních dnech odstávky se do bazénu skladování přiveze čerstvé palivo. Následně se vyveze veškeré palivo z reaktoru do bazénu skladování. Následují podrobné kontroly.
"Pomocí speciálního zařízení kontrolujeme stav vybraných palivových souborů. Soubory, které byly v reaktoru provozovány čtyři roky, zůstanou v bazénu skladování, ostatní se vrací zpět do reaktoru. Na celkový počet 163 je pak doplní čerstvé palivo," popisuje průběh výměny paliva Daniel Ernst, vedoucí odboru reaktorová fyzika.
Palivo, ze kterého se vyrobí elektřina pro pětinu ČR, se vejde do čtyř kontejnerů
Palivo, které v reaktoru pracovalo čtyři roky, se zpět nevrací a zůstává v bazénu. Po několika letech se ve speciálním kontejneru převeze do skladu použitého paliva. Ten je v provozu od roku 2010 a od té doby už poskytl zázemí pro čtrnáct kontejnerů dohromady s 266 použitými palivovými soubory. Další dva přibydou během této odstávky. Tady mohou být umístěny až 60 let.
Odstávka bloku však není pouze o výměně paliva. Celkem harmonogram obsahuje 10 tisíc činností. Součástí je řada kontrol a revizí, které mají ověřit stav zařízení a připravit ho na následný desetiměsíční provoz. Na realizaci odstávkových prací se podílí přibližně tisícovka pracovníků ČEZu a dodavatelských firem. Odstávkové práce na druhém bloku jsou plánovány do poloviny června, kdy by měl blok opět obnovit dodávku elektřiny do rozvodné sítě.
arm