Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie [Foto: Archív]

Balonové létání nad Lipenskem

LIPNO NAD VLTAVOU - 02.09.2017 20:57


Kochat se krásami Lipenska z pohodlí koše horkovzdušného balónu mohou všichni ti, kteří přijedou v polovině září k Lipnu. Turistický spolek Lipenska chystá na polovinu září novou zážitkovou atrakci - Balonové létání nad Lipenskem. Jak vypadají z výšky lipenské zátoky, malebné osady a obce zapuštěné do kotliny v okolí jihočeského moře může vidět každý, kdo si včas zakoupí letenku do balonového koše. Čím více se prodá letenek, tím více bude nad Lipnem balónů a tím intenzivnější bude zážitek pro všechny účastníky. Hromadný start proběhne v sobotu 16. září večer.

Lipensko, to je především fascinující příroda s klikatící se řekou Vltavou a 42 kilometrů dlouhým Lipnem. Široké údolí s rozlitou vodní hladinou je z jedné strany ohraničeno lesnatými hraničními hřebeny s horami Plechý (1378m), Smrčina (1332m) a Vítkův kámen (1035m) a z druhé strany přírodou vojenského výcvikového prostoru Boletice. Do této úžasné krajiny je od Stožce až po Rožmberk citlivě zasazeno celkem 11 obcí. Vidět tuto nádhernou symbiozu života lidí uprostřed krásné přírody z ptačí perspektivy se jen tak někomu nepoštěstí. Proto Turistický spolek Lipenska chystá na polovinu září Balonové létání nad Lipenskem, které je určeno pro širokou veřejnost.

"Nad Lipnem občas vidíme vyhlídkové lety, ale z letadla je to zážitek jenom na chvilku. Romantický let horkovzdušným balónem, to je úplně jiný zážitek. Proto ho chceme každému zájemci zprostředkovat. Každý se v půlce září může na chvíli stát dobrodružným vzduchoplavcem a z balonového koše si užít Lipna jak ho dosud nikdy nezažil," popisuje chystanou akci Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska a hlavní organizátor akce.

Kromě zprostředkování neopakovatelných zážitků pro milovníky jihočeského moře je cílem zářijového balonového létání prodloužit letní sezónu a originálně jí zakončit. Jedná se o první pokus hromadného balonového létání v oblasti Lipenska. "Očekáváme, že letenek se prodá tolik, že budeme moci mít nad Lipnem i 20 balónů najednou. Pro Turistický spolek Lipenska se jedná o nevýdělečnou, ale marketingovou akci. Chceme se setkat se zajímavými lidmi, zprostředkovat nevšední zážitek a udělat tak lidem radost," dále popisuje Mánek.

První reakce naznačují, že by se skutečně mohlo jednat o mimořádný zážitek. Řada lidí se přijede jen podívat a fotit, ale už se rozšiřují i řady zájemců o let balónem. "Čím více se prodá letenek, tím více balónů nad Lipnem bude a o to více sem nalákáme balonářů z celé republiky i ze zahraničí. Je to nultý ročník, ale všichni si přejeme, aby z této akce byla tradice, a třeba se nám někdy podaří překonat i český rekord v počtu najednou startujících balonů. Balonáři z celé republiky o této akci vědí a jsou připraveni přijet a pomoci. Potenciál do budoucna může být až 100 balónů najednou" říká Pavel Božoň ze společnosti Lety balonem, s.r.o., a hlavní partner letošního balonového létání.

"Akce mě ihned nadchla, proto jsem si bez váhání pořídil romantický let pro sebe i svoji manželku. Z letadla jsem Lipno viděl už několikrát, ale hodinku plout vzduchem nad naším milovaným krajem v balónu, to byl vždycky náš sen. Těšíme se," říká Jan Kubík, starosta Loučovic.

"Moje maminka si vždycky přála letět balónem. V září má životní jubileum, a protože miluje Lipensko, tak chci této možnosti využít a mamince to dám jako dárek. Nyní již jen zvažujeme, kolik členů rodiny si to také nenechá ujít a v jakém počtu maminku do balonu doprovodíme," říká Jan Zeman, podnikatel z Českých Budějovic.

"V průběhu léta jsou prakticky všechna lůžka na Lipensku obsazená, jakmile ale skončí prázdniny, návštěvnost rychle klesá. Lidé jsou zde na cestovním ruchu závislí a sezóna je příliš krátká, proto všichni v regionu hledáme cesty, jak sezónu prodloužit a přitom návštěvníkům nabídnout něco co je zaujme a potěší," vysvětlila jeden z důvodů konání Balonového létání na Lipensku Irena Pekárková, starostka obce Černá v Pošumaví.

Letenky pro Balonové létání nad Lipnem v termínu 15. - 17. září je možné si objednat na všech regionálních informačních střediscích, na všech obcích a všech ubytovatelů v regionu Lipenska od Stožce po Rožmberk. Hlavní společný let proběhne v sobotu 16. září večer. Cena je jednotná. Jedna letenka pro jednu osobu stojí 3500,- Kč. Nesmí letět děti mladší 8 let, nebo menší než 140 cm, stejně tak nesmí letět těhotné ženy. V případě, že nebude v daném termínu pro létání vhodné počasí, letenka platí ještě další dva roky a klient si může vybrat místo startu sám, podle odletových míst balonáře. Pro letenku a více informací si můžete napsat na: E:mail: jiri.manek@tslipenska.cz, nebo kdykoli zavolat na mobil: +420 731 530 475.

armSouvisející zprávy

Hokejisté ČEZ Motoru letos doma poprvé prohráli, podlehli Prostějovu

Dnes 20:52

ČEZ Motor si v Benátkách s chutí zastřílel a vyhrál pět nula

09.12.2017 19:08

Skiareál Lipno odstartuje v pátek sezónu

06.12.2017 08:09

Mikuláš na Lipně bude s lyžovačkou

17.11.2017 14:39

Skiareál Lipno chystá Funpark i delší skicross

08.11.2017 15:46

Lipno láká na podzimní výlety

02.11.2017 14:53

Skiareál Lipno už chystá sezónu

18.10.2017 19:42

Balonové létání nad Lipenskem

02.09.2017 20:57

Lipno Sport Fest vrcholí závody na divoké vodě

24.08.2017 21:58

Olympijské legendy si užívají Lipno Sport Fest

23.08.2017 18:31