Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Prázdniny v Třeboni začnou jedním koncertem o týden dřív

TŘEBOŇ - 17.06.2017 15:37 - Aktualizováno: 20.06.2017 14:50


Ačkoli vždy vítá prázdniny, letos začne multižánrový festival Okolo Třeboně jedním koncertem navíc, a to v týdenním předstihu už v pátek 23. června. Publikum se může těšit na unikátní spojení žánrů: beatová legenda, už šestatřicet let hrající kapela Keks, vystoupí na velkém pódiu v třeboňském zámeckém parku s Jihočeskou filharmonií a vzácným hostem - mladou českou mezzosopranistkou s rockovými kořeny Ester Pavlů. Tato fúze populární kapely z tanečních zábav a klasiků bude jejich třetím společným koncertem. Předcházela mu vystoupení v Českých Budějovicích a v pražské Tipsport Aréně a obě měla obrovský úspěch, protože zvláště známé rockové balady jako Víš nebo Proč holky pláčou jsou za doprovodu smyčců silným a velmi působivým zážitkem.

O týden později se pak festival rozjede naplno den po dni od čtvrtka 29. června až do pondělí 3. července - každý večer se stane hudebním svátkem a pozoruhodným setkáním, při nichž může publikum zažít vzácné a neopakovatelné chvíle. Ve čtvrtek v domě Štěpánka Netolického bude zahájena výstava fotek a plakátů 25. let festivalu Okolo Třeboně - s doposud nepublikovanými fotografiemi významných hostů minulých ročníků / J. Nohavica, Chinaski,Kryštof,T. Klus,V. Redl, K. Plíhal,Fleret,Žalman, P. Šporcl ,J. Budař,J. Suchý,M. Žbirka,L. Filipová, V. Koubek, W. Daněk,Buty a mnoho dalších .V Divadle J. K. Tyla vystoupí Divadlo Járy Cimrmana, které program festivalu Okolo Třeboně tradičně zahajuje a tentokrát přiveze hru Afrika aneb Češi mezi lidožravci.

A pak začne tradiční festivalový maraton, letos rozdělený na několik větších koncertů. Vystoupí na nich Hradišťan s Vlastou Redlem, Václav Neckář s Janem Spáleným a Radkem Pobořilem i Nezmaři se symfoniky z Českého rozhlasu. Zvláštní atmosféru bude mít svátečně pojatá neděle, kterou odpoledne ozdobí "komořinka" a autorské písně kapely CimbalClassic a večer dovede do finále Ondřej Havelka s orchestrem MelodyMakers, takže zazní jazz, swing a taneční hudba ze 20., 30. a raných 40. let minulého století.

"Festivalem si každý rok děláme radost a plníme sny. Podle tohoto klíče vybíráme účinkující a přejeme si nejen spokojené publikum, ale i to, aby se muzikanti cítili v Třeboni dobře. Tomu odpovídá i letošní program," naznačil ředitel festivalu Pavel Barnáš. Loni oslavil festival čtvrtstoletí, což byla i příležitost bilancovat a zjistit, že celovečerní vystoupení mají v současné době větší ohlas než festivalové koncertní ochutnávky.

Proto je letošní program složený z mimořádných muzikantských setkání, která se vzájemně obohacují. Organizátoři měli na výběr spoustu možností, proto bude letošní ročník o den delší než ty dosavadní.

Jedním ze splněných snů bude v pátek 30. června společný koncert Vlasty Redla s Hradišťanem, spojení dvou významných osobností folku a folkloru, jejichž koncerty bývají velkým zážitkem umocněným silou mužských sborů. Po loňském úspěchu Hradišťanu, který v Třeboni zahajoval lázeňskou sezonu, se může publikum těšit na nový zážitek šitý speciálně na míru tohoto festivalu, koncerty tohoto typu obvykle trvají kolem tří hodin. Sobotní večer zahájí trio Rendez-fou,vítěz loňského ročníku soutěže Houpací kůň, která předtím opět nabídne napínavé měření sil mezi mladými kapelami a písničkáři. Večer je pakna hlavním pódiu vystřídají legendy: jazzmana Jana Spáleného doprovodí akordeonista z Čechomoru Radek Pobořil a pak zazpívá Václav Neckář s kapelou.

Neděle bude sváteční: odpoledne vystoupí ve Schwarzenberské hrobce brněnská kapela CimbalClassic, jež přiveze výběr toho nejlepšího za 25 let své existence a zahraje i nové písně z desky, kterou právě chystá. "Na Třeboň máme ty nejlepší vzpomínky, byla pro nás vlastně osudová, roku 1992 jsme tu hráli s VlastouRedlem a koncert měl takový úspěch, že jsme pak už v této sestavě zůstali a začali psát vlastní písničky," vzpomíná cimbalista Dalibor Štrunc. Večerní program potěší i tancechtivé diváky, protože zazní swing v podání Ondřeje Havelky a jeho MelodyMakers.

Závěr festivalu obstará v pondělí unikátní spojení kapely Nezmaři se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří představí v kostele sv. Jiljí koncertní program, s nímž sklízejí velké úspěchy po celé republice. "Máme připravenýnový repertoár, takže posluchači se mohou těšit na několik premiér," naznačil Pavel Barnáš, který se představí jako violoncellista SOČRu. Kromě folku zazní klasika i filmová hudba a jako host vystoupí kytarista a skladatel Lukáš Sommer, který nezmarské písně aranžuje pro fúzi s orchestrem.

Hudební prázdniny budou jako každý rok pokračovat v Třeboni letními koncerty, podrobnosti jsou na www.okolotrebone.cz.

armSouvisející zprávy

Prázdniny v Třeboni začnou jedním koncertem o týden dřív

20.06.2017 14:50

Festival Okolo Třeboně bude letos delší

23.03.2017 13:41

České Budějovice se stanou městem s nejvyšší koncentrací hudebních legend

25.02.2017 13:12

V červnu přijede do Českých Budějovic skupina Elán

28.01.2017 10:22

Českobudějovický koncert kapely Scooter doplní bohatý program

25.05.2016 08:32

Z Ničeho Nic je tu čtvrt století, aneb strakonická kapela slaví

14.05.2015 12:51

Mighty Sounds proběhla tentokrát bez větších problémů

14.07.2014 11:12

Mighty Sounds 2014 si vyžádá mimořádná dopravní opatření

08.07.2014 12:35

Klášterní kostel ve Zlaté Koruně přivítá dva koncerty pěveckých sborů

07.05.2013 11:21

Tata Bojs se představí v netradičním stylu

10.04.2013 14:10