Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Od neděle budou čtyři dny vojáci cvičit ochranu Temelína. [Foto: Archív]

Armáda si procvičí ochranu Temelína proti teroristickému útoku

TEMELÍN - 06.04.2017 11:40


Dvě stovky vojáků, policistů a zástupců společnosti ČEZ budou od neděle 9. do středy 12. dubna cvičit ochranu Jaderné elektrárny Temelín při teroristické hrozbě. V rámci cvičení Safeguard Temelín 2017 se zaměří především na odvrácení vzdušného útoku i ataku vedeného ze silnice. Cvičení vyvrcholí v úterý 11. dubna praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne.

Vojáci začnou svou techniku k jihočeské jaderné elektrárně přesouvat v neděli ráno. Jako první dorazí 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze například zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby. "Naším hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor. V okamžiku, kdy je aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, se naši vojáci přesouvají přímo k elektrárně. V nadcházejících dnech si zde procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami," uvedla Jana Samcová, tisková mluvčí 25. protiletadlového pluku Strakonice.

Ještě během dopoledne doplní strakonický protiletadlový pluk pěší rota aktivních záloh, která se přesune ze cvičení v Boleticích. Její vojáci by zajišťovali komunikace a okolí elektrárny. "Povolali jsme osmdesát vojáků z aktivní zálohy a zřídíme dvě kontrolní stanoviště. Jedno bude u infocentra elektrárny, druhé pak u čerpací stanice Hněvkovice," poznamenal Josef Štěpánek, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Cvičit bude i policie, která má speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. "Přesuny techniky se nás nebudou týkat. Do cvičení se velmi aktivně zapojí naše temelínská speciální jednotka, kterou doplní pyrotechnici a také policisté z obvodního oddělení," konstatoval k zapojení policie její mluvčí Jiří Matzner.

Do cvičení, které se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, se zapojí i ČEZ. "Máme vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry včetně desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Teroristická hrozba může vyústit v přijetí dodatečných bezpečnostních opatření a v takovém případě by bylo naším úkolem poskytnout armádě především logistickou podporu"“ doplnil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Okolních obyvatel se cvičení nedotkne. Maximálně zaznamenají průjezd vojenské techniky a kontrolní stanoviště u infocentra elektrárny a čerpací stanice Hněvkovice. Ta budou zřízena na účelových komunikacích a na běžný silniční provoz nebudou mít žádný vliv. V pondělí a úterý se uskuteční několik průletů vojenských letadel v blízkosti elektrárny.

armSouvisející zprávy

Krásné maturantky fotily v nejvyšší české chladicí věži

22.06.2017 14:37

Temelín navštívili cizinci z rekordního počtu zemí

07.06.2017 14:39

V Temelíně vyvezli z reaktoru druhého bloku palivo, teď ho čeká kontrola

01.06.2017 08:55

V pátek večer bude plánovaně odstaven pro výměnu paliva druhý temelínský blok

17.05.2017 13:00

Dubnové teploty kolem nuly Temelínu svědčí

20.04.2017 15:06

Armáda si procvičí ochranu Temelína proti teroristickému útoku

06.04.2017 11:40

Radiační kontrolou okolí skončilo v Temelíně první letošní cvičení

30.03.2017 13:33

V Temelíně cvičí reakci na havárii. Zítra pokračují kontrolou životního prostředí

28.03.2017 14:50

Dosud jezdil jen v Temelíně, nově bude sloužit vojákům

01.03.2017 08:18

K jadernému reaktoru vstoupili přímo za provozu

16.02.2017 12:32