Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Díky show Vltava žije získá Tomáš nový vozík. [Foto: Marek Sviták - ČEZ]

Show "Vltava žije" pomohla handicapovaným

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 12.09.2016 11:41


Téměř sto pěti tisíci korunami přispěli návštěvníci páteční unikátní multimediální show "Vltava žije" dvěma handicapovaným mladým mužům. Minutou svého pohybu na speciálně upravených rotopedech Nadace ČEZ pomáhali jak osobnosti, tak běžní návštěvníci. Peníze získali během pouhých tří hodin.

Tomáš Jelínek i přes rozštěp páteře patří mezi nadané handicapované hráče českobudějovického florbalového klubu FBC Štíři. Bez nového vozíku se ale na hřiště téměř nemá šanci dostat. Získat pro něj peníze přišli na multimediální show jeho přátelé, členové klubu, stejně jako další návštěvníci. Na speciálně upravených rotopedech pro něj vyšlapali 50 964 korun.

"Lidi byli skvělí, moc jim děkuju. Florbal na vozíku je určitě těžší, než normální florbal, člověk se musí naučit všechno sladit - hokejku, vozík, pohyb. A teď věřím, že se ještě zlepším," těší se na nový vozík Tomáš.

Právě sportovní aktivity pro handicapované mají podle organizátora florbalistů Nestávala ještě vyšší důležitost, než u zdravých lidí, kdy jim pomáhají v zapojení mezi zdravé spoluhráče a jejich zážitky ze hry jsou mimořádně silné.

Ještě o tři tisíce korun vyšší částku potom získali lidé od Nadace ČEZ pro sedmnáctiletého Jiřího Reifa, který je od dětství, kvůli bolestivé chorobě, upoután na invalidní vozík. I díky Centru Bazalka, které pro něj organizuje pomoc a zapojilo se i do přípravy páteční akce, bude moci nastoupit na rehabilitaci ve slovenských Piešťanech. "Jirkovi pobyt hodně pomáhá, ale je to poměrně nákladná záležitost. Proto moc děkujeme všem větším dárcům i obyčejným lidem, kteří dnes přišli," říká jeho maminka Zdeňka Reifová.

Právě pomoc konkrétním handicapovaným lidem je už od předloňského ročníku nedílnou součástí výjimečné multimediální show Vltava žije. Díky mimořádné návštěvnosti zde neziskové organizace získávají pravidelně přes sto tisíc korun. "Poděkování patří hlavně těm necelým dvěma stovkám lidí, kteří si vystáli frontu a minutou šlapání pomohli. My teď jejich energii převedeme na peníze a oba mladí muži si kromě zážitku odvážejí i krásný šek," vysvětlil člen správní rady Nadace ČEZ František Lust.

V jižních Čechách šlo o poslední letošní akci "Pomáhej pohybem". Lidé ale mohou i nadále přispívat svou fyzickou aktivitou jak handicapovaným, tak i dalším neziskovým projektům díky speciální mobilní aplikaci EPP.

armSouvisející zprávy

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

22.09.2016 10:17

Show "Vltava žije" pomohla handicapovaným

12.09.2016 11:41

Audiovizuální festival Vltava žije bude tentokrát dvoudenní

06.09.2016 18:36

Sobotní Slavnosti mrkve ve Zlivi ozdobí ohňostroj

18.08.2016 10:05