Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

V jindřichohradecké nemocnici dojde k simulovanému výbuchu, cvičení chystá i táborská

J. HRADEC - 22.09.2014 11:42 - Aktualizováno: 22.09.2014 12:08


V objektu bývalé interny nemocnice v Jindřichově Hradci došlo k explozi. Na místě jsou desítky zraněných, mnoho z nich ve velmi vážném stavu. Neupřesněný počet lidí zůstává uvězněn v troskách uvnitř budovy. Na místě neštěstí zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS), nemocnice začala pracovat v režimu hromadného neštěstí. Takový je přibližný scénář připravovaného cvičení, které se v areálu nemocnice uskuteční ve čtvrtek 25. září. K simulovanému výbuchu dojde v 09:00 hodin.

"Cílem cvičení je prověřit postupy traumaplánu nemocnice a spolupráci se složkami IZS, především se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje a Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje. Běžný provoz nemocnice nebude touto akcí nijak dotčen a nedojde ani k žádnému omezení péče o skutečné pacienty," uvedl předseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Miroslav Janovský.

Cvičení se v roli pozorovatelů zúčastní zástupci vedení nemocnice, záchranné služby, hasičů, města Jindřichův Hradec a Jihočeského kraje. "Na podobné situace by měly být nemocnice dobře připraveny. Všichni vidíme co se děje ve světě a myslet si, že u nás se nic podobného stát nemůže, se bohužel může ukázat jako veliký omyl. V tomto případě stoprocentně platí, že kdo je připraven, nebývá překvapen," konstatovala první náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Na zdravotnický personál nemocnice, záchranáře a hasiče, bude čekat velký počet zraněných, kteří budou rozmístěni v postižené budově, část figurantů bude "zaklíněna" přímo v pokojích. Po nahlášení výbuchu na krajské zdravotnické středisko náhodným svědkem události vyrazí na místo v prvním sledu vozy ZZS JčK společně s vozem HZS a zahájí ošetření, evakuaci a vyprošťování zraněných osob. Následně budou přijíždět další vozy obou složek.

Poté se cvičení plynule přesune na nově vybudované oddělení Urgentního příjmu, kam budou "zranění" postupně přiváženi. Urgentní příjem tak bude mít de facto pilotní možnost organizovat aktivaci a realizaci průběhu traumatologického plánu a na místo shromaždiště zraněných v prostorách Urgentního příjmu bude postupně svolávat další lékaře, přičemž provoz nemocnice se přizpůsobí podmínkám hromadného neštěstí.

"Již původní myšlenka zřízení urgentního příjmu vycházela z případné potřeby řešení příjmu pacientů v případech hromadných neštěstí. Zatím jsme si vyzkoušeli běžný chod urgentního příjmu a ukázalo se, že funguje tak, jak má. Nyní si vyzkoušíme jeho funkčnost při simulovaném hromadném neštěstí. Domnívám se, že to je přesně to, co potřebujeme, abychom mohli říci: Urgentní příjem je dokončen a schopen plného provozu v každé situaci," připomněl starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.

Celý nácvik se bude natáčet. "Záznam bude sloužit k následnému vyhodnocení a zpětnou vazbu pro všechny zúčastněné složky a případně přispěje k doplnění objevených nedostatků a jejich úpravě. Protože se akce odehraje na půdě Jindřichova Hradce a její význam se přímo týká všech jeho obyvatel, přizvali jsme představitele města k účasti na tomto projektu," poznamenal Janovský.

Podobný nácvik dnes nahlásila také táborská nemocnice. Uskuteční se 2. října 2014 ve 14:00 hodin v budově B - západní křídlo - ve druhém patře na stanici UNK a urologie. Zúčastní se jej složky Integrovaného záchranného systému. Provoz nemocnice nebude nijak omezen, upozornilo vedení nemocnice.

arm dasSouvisející zprávy

Jindřichohradecká nemocnice úspěšně pokračuje v projektu rozvoje paliativní péče

11.01.2018 10:19

Jindřichohradecká nemocnice rozšíří péči o nevyléčitelně nemocné

03.11.2016 13:16

Jindřichohradecká nemocnice dokončuje nový dětský pavilon

29.09.2016 14:05

Do jindřichohradecké nemocnice se přes "A" nějaký čas jezdit nebude

05.08.2016 12:42

Děti z příměstského tábora skončily v nemocnici, nakazily se z jídla

29.07.2016 12:57

Nevyléčitelně nemocní pacienti mají v Jindřichově Hradci tu nejlepší péči

22.06.2016 11:03

Nejspokojenější jsou pacienti v jindřichohradecké nemocnici

11.12.2014 12:29

V jindřichohradecké nemocnici dojde k simulovanému výbuchu, cvičení chystá i táborská

22.09.2014 12:08

Jindřichohradecká nemocnice otevře nový urgentní příjem

11.04.2014 12:01

Nemocnice v Jindřichově Hradci otevřela nový centrální pavilon

17.12.2013 09:37