Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Sladovna představí fenomén jídla. Děti pobaví hrnce s očima i hravá kuchyně

PÍSEK - 24.01.2014 08:04


Karfiólový les, hernu v podobě kuchyně, kde se dvířka od sporáku promění ve žraloka, i pocit, jaké je to procházet žaludkem, nabídne výstava S JÍDLEM SI NEHRAJEM v píseckém Sladovně. Hravou formou představí dětem fenomén jídla, počínaje výrobou, přes přípravu až po konzumaci. Interaktivní výstava, v jejíž každé části se děti mohou zapojit a dotykem komunikovat s různými objekty, začíná 23. ledna. Přinese také řadu workshopů a potrvá do 27. dubna.

Jedna z častých vět, kterou v dětství slýcháme je "s jídlem si nehrajem!" Ve Sladovně si s ním ale děti hrát budou a zároveň najdou odpovědi na otázky, jak vlastně jídlo vzniká, co se s ním děje v našem těle a jak dlouhou cestu potraviny urazí, než doputují na náš stůl. Expozice popíše příběh jídla a jeho cestu - od toho, jak se vyrábí, až k poznání, jak projde lidským tělem.

"Jedním z důležitých momentů, proč výstavu dělat bylo, když jsem vařila a moje šestiletá dcera mi řekla: mami, já už vím, z čeho je mléko. Žijeme víc a víc dál od zdrojů. Od zdrojů toho, co jíme, a pro děti je čím dál těžší si představit, odkud se potraviny berou. Přitom je to velmi důležité téma, protože jídlo tvoří energii nezbytnou k životu. Děti by si tu měly uvědomit základní souvislosti: z čeho pochází potraviny, co s nimi jídlo dělá a jak mohou s touto energií pracovat. Bude to hravá a poučná výstava," říká ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Jídlo zaplní dva sály. V sále Vysoké trámy expozice přiblíží, jak se základní potraviny rodí, jak se dostane mléko do krabice a chléb do supermarketu. Děti poznají, jak se pěstuje zelenina, ovoce či obilí i to, jak se zpracovává. V sále vyroste karfiólový les, záhony měkkých velkých mrkví; část prostoru zabere lán pole, které se dá zorat replikou kombajnu. V dřevěném mlýně si děti vyzkouší, jak se ze zrní stává mouka, prozkoumají světélkující pec, zjistí, jak se chléb peče, a jezdící pás napodobí jeho cestu do kuchyně. Také zde potkají různá zvířata, jako krávy, slepice nebo ovce.

"Jedna linie výstavy se zaměří na distribuci potravin, aby si děti uvědomily, že jablko na stole může být ze stromu pár metrů od jejich domova, ale také z Číny," dodává Tereza Dobiášová.

Sál Nízké trámy bude mít podobu kuchyně a dětem tak navodí pocity, když řádí v kuchyni doma. Na velikém stole poslouží k hodování dorty, pizza, papriky nebo otevírací vepřová hlava. Hrnce budou mít oči a půjde na ně hrát jako na bicí - tím expozice drobně připomene PLAY Petra Nikla, které loni do Sladovny přilákalo téměř 11 000 lidí. Když se otevře trouba, z jejích dvířek se stane žralok, maňáskové divadlo si děti zahrají s vařečkami. Pro zajímavost tři čísla: na hraní bude k dispozici 30 měchaček, 22 hříbků a stejný počet citronů.

Lákadlem bude obří střevo ve formě tunelu, který zabere zhruba třetinu sálu. Děti okusí pocit, jaké je to procházet žaludkem. Poznají, jaké je to být jídlem v těle: jazykem se dostanou do pusy, přes hrtan sjedou až na kolotoč - do žaludku. Spatří se v různých zrcadlech, z nichž některá zvětšují a jiná zužují, to proto, aby viděly, co s nimi které jídlo dělá.

K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky, lektorské programy pro školy, přednášky o zdravé výživě a workshopy. Jeden z nich se zaměří na pečení chleba, výtvarnice Dagmar Urbánková, autorka knížky Chlebová Lhota, bude s dětmi modelovat z chleba krajiny. Na dalším workshopu budou děti tvořit z jídla asambláže, obličeje ve stylu obrazů Giuseppe Arcimbolda, lektor Jan Piskač zase povede mluvní cvičení s recepty.

"Těším se na polochemické a polovýtvarné hraní s potravinami, kdy s nimi budeme pracovat jako s chemickými přísadami. Děti tak například zjistí, co se stane, když se hodí cukr do koly," přibližuje Tereza Dobiášová.

Seznam workshopů a jejich podrobný obsah je na webu www.sladovna.cz. Ke spolupráci Sladovna přizvala i několik společností zabývajících se jídlem, např. místní Pekárnu Merkur či společnost AHOLD s jejím programem Zdravá a Nadačním fondem Albert.

Výstavu S JÍDLEM SI NEHRAJEM připravila Sladovna Písek ve spolupráci s Mezinárodním domem umění pro děti - Bibiana v Bratislavě. Jako hlavní výtvarnice na ní pracovala Barbora Peuch (34), která působí v ateliéru oděvního designu na katedře textilní tvorby Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Navrhovala design oděvů pro slovenský olympijský tým do Atén v roce 2004, navrhuje kostýmy pro různá divadla, své práce představila na mnoha módních přehlídkách. V jižních Čechách se její dílo objevilo v roce 2008, kdy spolupracovala na kostýmech pro romantickou komedii Pýcha a předsudek v Jihočeském divadle.

arm



Související zprávy

Písecká Sladovna žije a pulzuje i za zavřenými dveřmi

16.11.2020 14:56

Nová Laboratoř s názvem (de)Konstrukce povede děti ke kreativitě

02.02.2019 08:52

Tereza Dobiášová po pěti letech rezignovala na funkci ředitelky galerie Sladovna

16.09.2017 10:43

Do Sladovny se už nastálo vrací Mraveniště. Bude ze dřeva

09.02.2017 13:15

I letos bude písecká Sladovna pokračovat v tom, co je pro ni tradiční

22.01.2015 08:28

Sladovna prodlužuje Les. Příběhy pěti stromů prožilo již téměř 14 000 lidí

16.09.2014 14:12

Výstava o jídle ve Sladovně chutná, přilákala již 5000 lidí

10.03.2014 09:03

Sladovna představí fenomén jídla. Děti pobaví hrnce s očima i hravá kuchyně

24.01.2014 08:04

Sladovnu v Písku rozehraje Petr Nikl a jeho PLAY

16.05.2013 07:40