Domažlicko Kladensko Klatovsko Plzeň-jih Plzeň-město Plzeň-sever Praha-město Tachovsko

► Galerie Vltavská svážnice poničená svozem dříví [Foto: Pavel Ouředník]

Ekologové neuspěli se stížností na poničenou turistickou stezku

FILIPOVA HUŤ/MODRAVA - 28.09.2013 13:28


Mediální přestřelka mezi ekologickými organizacemi a vedením Národního parku Šumava očividně pokračuje. Když Hnutí DUHA 9. září informovalo, že posílá na Šumavu Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) kvůli údajně poškozené turistické stezce, mohlo si být téměř jisté, že Správa NPŠ použije výsledky kontroly proti nim, pokud se obvinění neoprokáže. A přesně to se stalo. Když ČIŽP o týden později odmítlo zahájit řízení, označil mluvčí parku Pavel Pechoušek původní informace Duhy za "plné nesmyslů". Regionální noviny mají k dispozici protokol o kontrole, který potvrzuje, že ČIŽP neshledala důvody k zahájení řízení. Současně však uvádí, že terén byl před kontrolou upraven a - kvůli omezení funkce turistické stezky - šetření dále pokračuje.

Ekologové požádali ČIŽP, aby přešetřila údajně nelegální závažné poškozování přírody v centrální části NP Šumava v sousedství takzvaného Ptačího potoka, kde se před dvěma roky odehrály ekologické blokády. "Těžké lesní stroje zde při vyvážení již dříve pokácených stromů zničily turisticky značenou cestu a poškodily půdu i okolní stromy. Došlo k nevratnému poškození lesní půdy těžkou technikou a k erozi," ohlásilo Hnutí DUHA na začátku září. Fotografická dokumentace z oblasti ukazuje zřetelné stopy po svážení dřeva na tazkvané Vltavské svážnici i ponechané stroje v bahnitém terénu.

Podle protokolu inspektoři plzeňské pobočky ČIŽP skutečně na místo dorazili 13. září na první kontrolu a poté ještě 17. září. Zdá se však, že v tu dobu již byly stopy částečně zahlazeny.

ČIŽP zjistila, že pod vrstvou bahna je zpevněná cesta, u které nehrozí nebezpečí eroze. "Kontrolou nebylo zjištěno neúměrné poškození půdního povrchu při přibližování dříví a eroze půdy v porostu. Dříví bylo přibližováno po komunikaci "Vltavská svážnice", která se nachází z části na rovinném terénu a z části na mírném svahu. Jedná se o komunikaci s pevným podkladem, která byla v minulosti využívána pro vojenské účely. Z těchto důvodů nehrozí nebezpečí eroze, popřípadě jiné poškození jejího podloží," sdělil Regionálním novinám vedoucí oddělení ochrany lesa plzeňského oblastního inspektorátu Leoš Urbánek.

Terén byl ještě před kontrolou zjevně upraven. Na výjezdy z porostu na svážnici lesníci navezli klest a hroubí a stejně tak ošetřili trasy pojezdu lesníé techniky. "Tím se minimalizovalo případné neúměrné poškození pohybem mechanizačních prostředků," uvedli inspektoři. Podle Urbánka byly použity takové mechanizační prostředky, které vyvíjejí nejnižší tlak na půdní podloží a dříví bylo přibližováno bylo v období relativního sucha.

Případné odřené kořenové náběhy a kořeny stromů v porostu z asi 90 procent ošetřeny proti vniku houbových chorob a zbývajících 10 procent neošetřených odřených kořenů není důvodem pro ohrožení či poškození životního prostředí.

Rozhodnutí ČIŽP nezahájit řízení proti Správě NPŠ vedení parku uvítalo a po ne zcela objektivní reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulých dní (čtěte zprávu zde) jej mluvčí Pavel Pechoušek komentoval slovy: "Česká inspekce životního prostředí tu potvrdila průběh prací beze škod." Zpráva Hnutí DUHA byla podle něj navíc plná nesmyslů.

Bezzásahová zóna či ne?

Podle ekologů lesní hlídky zjistily, že správa parku odváží dřevo také z oblasti kolem Ptačího potoka ve druhé zóně, která má být součástí bezzásahového území. "Kácení cenného horského lesa tu v roce 2011 bránili občané nenásilnou blokádou. Většina pokácených stromů byla ponechána na místě k zetlení, ale nyní je vedení parku začalo narychlo odvážet," upozornila DUHA v tiskové zprávě.

Park však odmítá, že by oblast byla bezzásahová a informace ekologů označil za lživé obvinění. Částečně ji v tom podpořila i ČIŽP, která v kontrolním protokolu uvádí, že poukazované území, kde mělo ke škodám dojít, se nachází ve II. zásahové zóně parku. Není však bez zajímavosti, že dále ve zprávě inspekce připomíná, že území hned za křižovatkou sousedí s I. a II. bezzásahovou zónou.

Mediální prohlášení parku, že "Lživé informace o nevratném poškozování přírody v nejcennější části parku, zničené turisticky značené cestě a poškození půdy, okolních stromů a vzniku eroze z tiskového prohlášení Hnutí Duha tato zpráva inspektorů životního prostředí vyvrátila," však má jednu trhlinu: ČIŽP totiž šetření právě kvůli poškozené turistické cestě ještě neuzavřela.

Podle inspekce musí být komunikace po každém ukončení lesnických prací a po přibližování dříví asanována v rámci tzv. potěžebních úprav, které specifikují smluvní podmínky se zhotovitelem prací. "V daném případě došlo již k sanaci komunikace, kdy na vlastní svážnici se v době kontroly nacházela vrstva bahnitého materiálu. Tento stav spatřuje ČIŽP jako dočasné omezení nejen pro turistické využití ale i pro lesnický provoz," soudí Urbánek.

Podle něj bude Vltavská svážnice i v budoucnu používána pro přibližování dříví a může tak znovu dojít k omezení jejího využití pro turistickou veřejnost. ČIŽP tak chce po obdržení vyjádření a stanoviska příslušného orgánu státní správy ochrany přírody "vydat opatření k nápravě spočívající ve vhodnější sanaci této komunikace".

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39