Domažlicko Kladensko Klatovsko Plzeň-jih Plzeň-město Plzeň-sever Praha-město Tachovsko

Část ekologů na Šumavě vyvedli policisté, Stráský je odhodlán vyznačené stromy porazit

ŠUMAVA/MODRAVA - 25.07.2011 17:01 - Aktualizováno: 25.07.2011 19:02


Policie dnes násilím vyvedla část ekologů, kteří blokovali těžbu kůrovcem napadených stromů u Ptačího potoka na Modravě. Podle Mojmíra Vlašína několik protestujících opustilo posty dobrovolně, některé ale zasahující policisté museli vyvést či dokonce vynést. Policii na ekology poslala Správa Národního parku Šumava, podle které je jejich blokáda těžby protizákonná. "K žádnému zranění nedošlo, zítra budeme zpátky," řekl Regionálním novinám odpoledne Vlašín.

Ekologové jsou kolem Ptačího potoka již déle než týden a až do dnešního rána se s těžaři nestřetli, když na místě pracovali jen takzvaní loupači, kteří odkorňují stromy nastojato. Dnes ale nastoupila několikačlená skupina dřevorubců a začala kácet. Když se ekologové pokusili jim v tom zabránit, zasáhla policie. Podle správy parku jí to umožnilo předběžné opatření, které vydal soud, ale to ještě Hnutí Duha podle Vlašína neobdrželo.

Ochránci přírody i přes dnešní zásah potvrdili, že se k Ptačímu potoku vrátí i zítra.

Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský dnes byl situaci na Ptačím potoku konzultovat na Modravě, mezi ekology však nepřišel i přesto, že ho k tomu několikrát vyzvali. Podle Stráského není problém se sejít v kanceláři. "Nevím, co bych tam viděl," řekl Regionálním novinám k případnému výletu na Ptačí potok.

Stráský je přesvědčený, že asi tři tisíce označených stromů v oblasti je třeba vykácet nebo oloupat, aby se předešlo rojení kůrovce, který by poté napadl další zdravé stromy. Podle něj odborníci doporučili stromy pokácet maximálně do 14 dnů. "Termín jsme si nedali mi, dal nám ho kůrovec. Poté už bude pozdě a budeme muset kácet další stromy, které dnes nejsou ani označené," soudí ředitel. Podle něj má park k dispozici dostatek sil, aby kácení zvládli do termínu, limitující bude ale počasí.

Oficiálním důvodem kácení je obava, že kůrovci od Ptačího potoka by mohli přeletět do soukromých lesů ve vlastnictví Kašperských Hor, čemuž je nutné předejít.

Proti parku se postavil exministr životního prostředí Bedřich Moldan

Postup parku dnes ostře odsoudil bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Podle něj je v bezzásahových zónách "absolutní nesmysl kácet a to z hlediska přírodovědeckého, tak i lesnického" a argumenty Správy ohledně ochrany majetku Kašperských Hor jsou nesmyslné. "Kašperské hory jsou odsud pět kilometrů daleko, situace tady tu tamní nemůže vůbec ovlivnit,“ citovalo exministra Hnutí Duha v dnešní tiskové zprávě.

Moldan odsoudil i zásah policie proti blokujícím ekologům. "Ze zapojení policie jsem osobně dost znechucen, připomíná mi to doby dávno minulé. Je to špatně,” řekl.

Ekologický právní servis dnes kvůli jednání policie podal podnět na Inspekci Policie ČR.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39