Praha-město Praha-západ

► Galerie Vítězka StartPoint 2017 Michelle Hall z Irska. [Foto: archiv pořadatelů]

Vítězkou StartPointu je Michelle Hall z Irska. Vystavující jsou z rekordních 19 zemí

PRAHA - 19.10.2017 06:52


Michelle Hall z irského Dublinu je vítězkou hlavní ceny letošního ročníku přehlídky evropských absolventů výtvarných akademií StartPoint. Porota, zahrnující kurátory a ředitele významných evropských institucí, vítěze vybírala v den vernisáže ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Čestné uznání si odnášejí shodou okolností dva výtvarníci polského původu - Jana Shostak z Varšavy a v Londýně působící Tomasz Kobialka.

Nejrozsáhlejší a nejprestižnější soutěžní přehlídku prací absolventů evropských výtvarných akademií hostí Veletržní palác do 10. prosince. Kurátorská komise finalisty letos vybírala z rekordního počtu 39 škol ze 17 zemí. Pro soutěžní prezentaci v Praze vytipovala 25 finalistů, kteří byli všichni osobně pozváni na instalaci a vernisáž. Na držitele hlavní ceny a několika čestných uznání, které zahrnují rezidenční pobyt v průběhu následujícího roku. Vítězi pak navíc bude zajištěna produkce samostatného katalogu. Všichni zúčastnění jsou také prezentování v katalogu soutěže a na jejích webových stránkách.

Práce Michelle Hall má interdisciplinární ráz a zahrnuje performance, texty i tvorbu objektů. Jejím obvyklým postupem, který tyto různé přístupy shrnuje, je video se čteným komentářem. V Praze představila dvě taková videa, obě založená na příběhu, u něhož není jasné, zda jde o realitu či fikci. Delší z nich The Lament of the Jade Phoenix je tvořen sérií kratších sekvencí, čerpajících z autorčiny osobní historie i z odkazů na psychiatrickou terapeutickou praxi. Video ukazuje autorčinu metodu založenou na zálibě v příbězích, skrývajících se za zjevnou realitou. "Porota vybrala dílo Michelle Hall pro její poetické pátrání po každodennosti, její jemné žonglování s taxonomiemi; obojí kombinované s čerstvým, osobitým vyprávěním, které se vnořuje do bytí, skutečnosti a sedimentů času," uvedl k výběru letošní laureátky jeden z porotců Seamus Kealy, ředitel Salzburger Kunstverein.

Kobialka soustředí svůj kritický zájem na informační a komunikační technologie. Pro soutěžní instalaci se inspiroval sérií Star Trek, diváky přiměl "vměstnat" se do výškově omezeného prostoru. Shostak se zaměřila s nadsázkou skrze hru s polským jazykem na současnou uprchlickou krizi.

Na rozdíl od jiných klání mladých umělců kurátoři a porotci StartPointu z tipů ze světových uměleckých škol pouze vycházejí, pak ale jedou na místo osobně ověřit kvalitu díla, než je vybírají do pražského finále. "Cena StartPoint slaví svoje patnácté výročí ve fascinujícím prostoru pražského Veletržního paláce v rámci exkluzivního programu nejvýznamnější české galerijní instituce, který dodává dílům mladých umělců potřebnou suverenitu a razanci. Jejich nadšené reakce se pak šíří zpět do jejich domovských škol a zemí a společně vytvářejí důležitou síť nových vztahů, pohledů a konfrontací, která je pro rozvoj současného umění nezbytná," řekl kurátor projektu StartPoint Pavel Vančát.

StartPoint vznikl v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová na popud ředitele Marcela Fišera a sběratele Jana Pelánka jako soutěž pro diplomanty českých uměleckých škol. Po několika letech se projekt rozšířil i do okolních zemí, od roku 2008 je hlavním kurátorem projektu Pavel Vančát. V roce 2009 byla cena doplněna o rezidenční program Started pro oceněné umělce. Od roku 2010 StartPoint opustil klatovskou galerii a vydal se na pouť po dalších městech, jako byly GASK Kutná Hora, Wannieck Gallery Brno či DOX Prague. Od ročníku 2015 je StartPoint pravidelnou součástí podzimního programu Veletržního paláce Národní galerie.

Od letošního roku je StartPoint zaštítěn Nadačním fondem současného umění, který je také správcem Sbírky Richarda Adama. StartPoint také od roku 2012 postupně expanduje do zahraničí: kromě autonomní rumunské odnože se výběrové výstavy StartPointu několikrát prezentovaly v Bratislavě, Amsterdamu a Gentu (BE), další evropské reprízy se plánují pro rok 2018. "Cena StartPoint je jedinečná nejen svojí dlouhou tradicí a rozpětím, ale také nezávislostí na jednotlivých akademiích, které mají ve výběru jen menšinový hlas. Nerozhoduje ani médium, technika či námět, nejpodstatnějším kritériem je neotřelost a originalita. Právě v nalézání čerstvého pohledu na nejsoučasnější nastupující umění napříč Evropou a v jeho podpoře a popularizaci spočívá hlavní smysl projektu," dodal Vančát s tím, že během patnácti let existence StartPointem prošly stovky umělců, z nichž mnozí jsou dnes respektovanými hvězdami.

azi



Související zprávy

Rudolfov opět zažije hornické slavnosti

31.05.2023 20:06

Na autodráze v Dolní Vltavici si zájemci mohou vyzkoušet tratě ze závodů Formule 1

14.02.2018 14:48

Vítězkou StartPointu je Michelle Hall z Irska. Vystavující jsou z rekordních 19 zemí

19.10.2017 06:52