Praha-město Praha-západ

► Galerie Alternativní návrh zonace Národního parku Šumava, který 9. května předložili zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Hnutí DUHA jako součást pozměňovacího návrhu k vládnímu Zákomu o Národním parku Šumava [Foto: Hnutí DUHA]

Chalupův zákon o Šumavě je ve druhém čtení, "polotovar" čeká řada pozměňovacích návrhů

PRAHA/ŠUMAVA - 09.05.2013 15:32 - Aktualizováno: 09.05.2013 17:05


Vládní návrh Zákona o Národním parku Šumava prošel dnes prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Přesto, že jej zpravodajka Kateřina Kopečná hned na úvod označila za "polotovar", poslanci přistoupili na její návrh a protlačili zákon do jednání ve sněmovních výborech, kde jej čeká řada pozměňovacích návrhů. Jeden z nich dnes představili společně vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s Hnutím DUHA.

Chalupův návrh zákona, který ostře kritizují ekologické organizace i řada vědců a odborníků z Čech a zahraničí, předpokládá, že by 26,5 procenta plochy národního parku tvořily první zóny, z toho 22,1 procenta by bylo v takzvaném bezzásahovém režimu. V příštích desetiletích by potom k prvním zónám přibylo dalších 8,5 procenta. Počítá však také s koridorem pro lanovku na vrch Hraničník a zároveň vytváří některé třetí zóny v blízkosti obcí, čímž se tak tyto úseky stávají potenciálním územím pro developery, kterým ale zákon neklade žádné kvalitativní podmínky.

Kopečná v úvodu zkritizovala postup, jakým se zákon dostal před poslance, kdy Chalupa obešel Legislativní radu vlády. Poslance požádala, aby "polotovar" propustili do druhého čtení a aby jej vedle výboru pro životní prostředí projednali také zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu.

"Půl" na půl

Lze očekávat, že výbory budou chtít v zákonu prosadit celou řadu změn. Jeden pozměňovací návrh dnes představili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Hnutí DUHA. Jejich návrh dělí Šumavský park půl na půl: první zóna by byla na 52 procentech území parku. 50 procent by mělo tvořit území ponechané divoké přírodě bez zásahů člověka a dvě procenta bezlesí, kde je nutná péče pro ochranu vzácných rostlin. Zbylých 48 procent území určuje návrh pro šetrné lesní hospodaření a regulovaný rozvoj obcí.

Podle představitelů univerzity a Hnutí DUHA vznikl návrh zonace na základě podrobného mapování přírody pro vyhlášení evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Navržená první zóna zahrnuje unikátní rašeliniště, horské smrčiny (ve vysokohorských polohách), podmáčené a rašelinné lesy, zachovalé bučiny, botanicky nejcennější lokality bezlesí, jádrové oblasti výskytu tetřeva hlušce a kaňony divokých řek.

V některých místech byly do první zóny zahrnuty desítky let staré lesy, vzniklé samovolně v opuštěných vojenských prostorech. Naopak z ní byla vyřazena byť i přírodně cenná území v okolí obcí a v pásmu na hranici národního parku kvůli ochraně okolních hospodářských lesů před kůrovcem.

Pozměňovací návrh zákona nově umožní zcela volný pohyb návštěvníků i v první zóně parku. Omezení vstupu pouze po turistických cestách bude nadále platit jen tam, kde je to nezbytné kvůli ochraně citlivých ekosystémů a vzácných druhů zvířat, jako jsou například rašeliniště či jádrové oblasti výskytu tetřeva hlušce.

Pozměňovací návrh podle autorů dává prostor jak vzácné přírodě, tak rozvoji obcí, má však Šumavu chránit od konfliktních a megalomanských projektů. Stavební činnost je zákonem regulována tak, aby nedošlo k další živelné zástavbě krajiny. V prvních zónách budou umožněny jen drobné stavby pro turisty, ve druhých také účelová zařízení pro zemědělské a lesní hospodaření. Ostatní výstavba bude povolena ve třetích zónách, ve stávajících zastavěných a zastavitelných území obcí. Architektonické řešení staveb musí být v souladu s charakterem zástavby národního parku. Zákon rovněž zabraňuje spekulacím s pozemky spravovanými Státním pozemkovým úřadem, uvedli autoři na dnešní tiskové konferenci.

Návrh zonace Národního parku Šumava předložený Hnutím DUHA a Oddělením pro výzkum biodiverzity, CzechGlobe - Centrum pro výzkum globální změny Akademie věd ČR

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39