Karlovarsko Sokolovsko

► Galerie Casey Affleck s partnerkou v Karlových Varech [Foto: Pavel Gejdoš]

Záporák i klaďas Casey Affleck přijel do Varů představit Přízrak

KARLOVY VARY - 05.07.2017 00:27 - Aktualizováno: 05.07.2017 00:33


Na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech přijel Casey Affleck představit film Přízrak, jako přízrak však na rozdíl od své povýšené a odtaživé kolegyně Umy Thurman rozhodně nepůsobil. S fanoušky si ochotně povídal, fotil se i podepisoval. Karlovarské publikum ho přitom zná v opravdu různých polohách - v uplynulých ročnících zhlédli jak drsné drama Vrah ve mně, kde opravdu nebyl lidumil, tak mají v paměti snímek Gone, Baby, Gone o citlivém vyšetřovateli, který kvůli spravedlnosti je schopen přetrhat i osobní život.

Přízrak do lázeňského města přivezl spolu s režisérem David Lowery, se kterým spolupracoval již na gangsterce Ain`t Them Bodies Saints. A opět se v hlavní roli sešel s herečkou Rooney Mara. Jen tentokrát rozehráli variaci vzdáleně připomínající kdysi velmi populární film Duch. Opět je v hlavní roli nekonečnost lásky po nevratné ztrátě milované osoby. Jen digitální efekty nahradila jednoduchá "pohádková" stylizace s prostěradlem a otvory pro oči. "O Caseym jsem přemýšlel už během psaní scénáře k přízraku, dokonce jsem si v mysli jeho repliky přehrával Caseyho hlasem. Výběr Rooney taky nebyl náhodný.

Potřeboval jsem někoho opravdu zajímavého, když z jejího protějšku jsou po většinu děje vidět jen oči v dírách v prostěradle," svěřil Lowery novinářům na tiskové konferenci.

Pro konečnou podobu snímku zvolil netradiční stylizaci se zaoblenými rohy, připomínající staré diapozitivy. Obsah snímku je leckdy až filozofický. "Když jsem začal psát scenář, chtěl jsem se zabývat vztahem k osobním věcem, až během tvorby vytanuly nejrůznější existenciální otázky," vzpomínal šestatřicetiletý režisér.

Obdobně nad věcí byl i samotný hlavní představitel, který se do celosvětového povědomí dostal předposledním filmem Místo u moře, který Americká filmová akademie ocenila Oscarem. "Každý dobrý film je podle mě experiment. Stejně jako u experimentu v laboratoři ani jej nelze hodnotit podle toho, zda se povedl přesně podle očekávání. Důležité je, kolik jste se z experimentu naučili," míní Casey Affleck.

Jednačtyřicetiletý bratr o tři roky staršího Bena na stříbrném plátně debutoval v roce 1995 ve snímku Zemřít pro... po boku Nikol Kidman a Matta Dillona. Objevil se i v populární "hvězdné" sérii Danyho parťáci a mihl se i ve dvou pubertálních kusech Prci, prci, prcičky.

Pavel GejdošSouvisející zprávy

Vodníci z Čech a Moravy opět míří do Chlumu u Třeboně

27.07.2017 10:25

Bratři Ebenové i Xavier Baumaxa vystoupí kvůli počasí pod střechou

27.07.2017 08:50

Jeremy Renner: Jako akční hrdina si nepřipadám

07.07.2017 22:35

Klání o křišťálový globus karlovarského festivalu: drama a melancholie

06.07.2017 22:54

Záporák i klaďas Casey Affleck přijel do Varů představit Přízrak

05.07.2017 00:33