Karlovarsko Sokolovsko

► Galerie Červený koberec před vstupem na karlovarský festival. Ilustrační foto [Foto: gep]

Karlovarská filmová soutěž nabízí dramata, ironického mnicha i narostlý ocas

KARLOVY VARY - 06.07.2016 21:08 - Aktualizováno: 06.07.2016 22:09


Hlavní soutěž letošního karlovarského filmového festivalu nabízí řadu dramat, ale i pár vtipných kousků. Tuzemským želízkem v ohni je poslední film letos na jaře zesnulého režiséra Jana Němce s názvem Vlk z Královských Vinohrad. S velmi ironickým nadhledem mapuje "svůj" vlastní život, oficálně život režiséra JJ, kde si jeho mladé alter ego zahrál Jiří Mádl a střední věk Karel Roden. Dovedně kombinuje své vlastní i archivní dobové záběry s novými hranými pasážemi, celé filmové dílo o divácky velmi příjemných 68 minutách po jeho smrti dokončil jím vybraný Tomáš Klein. Druhým českým zástupcem v hlavním klání je Učitelka Jana Hřebejka, kde Zuzana Mauréry ztvárnila komunistickou ryze pragmatickou manipulující kreaturu.

Španělské režisérské duo Isaki Lacuesta a Isa Campo do lázeňského města přivezlo snímek Nová kůže - drama návratu ztraceného syna po osmi letech. Je opravdu ten nyní takřka plnoletý drsňák ze sirotčince vdovou v podání Emma Suárez pohřešovaný Gabriel, nebo se za něj jen vydává a pravdu má její naštvaný švagr (kterého ztvárnil Sergi López)? K tomu dali oba tvůrci, kteří se podle svých slov "na place" nehádají a mají obdobný pohled, divákům řadu vodítek, ovšem konečný názor si musí udělat sám.

Milou ruskou hříčku o nevýrazné a zakřiknuté stárnoucí zásobovačce v zoologické zahradě, které narostl zvířecí ocas, do klání o Křišťálový glóbus nabídl Ivan I. Tverdovskiy. Nataša čelí zlomyslným kouskům svých ještě mnohem nevzhlednějších kolegyň v práci, je neustále kontrolována dominantní matkou, uniká před fobiemi z čarodějnictví starosvětských sousedů a štěstí nachází až v náruči milého mladého místního rentgenologa. Fascinující je i ukázka současného stavu ruského zdravotnictví.

Charismatický mnich Roberto Salus je hostem zasedání ministrů financí zemí G8 v luxusním hotelu na baltském pobřeží v italském soutěžním snímku Zpovědi. Kdo ale mlčenlivého řeholníka ve sněhobílé kutaně pozval? A jak a proč opravdu zemřel jeden z finančníků, kteří chystali radikální změny světového ekonomického uspořádání? Režisér Roberto Ando již před několika lety nadchl karlovarské diváky hitem Ať žije svoboda, kde Toni Servillo ztvárnil dvojroli bezskrupulózního politika, který si na čas vymění funkci se svým silně naivním bratrem a pak se nestačí divit. I nová stylově vybroušená filozofická detektivka nenechá na politice niť suchou.

Německé Prvotní štěstí přeneslo na plátna román skotské spisovatelky A. L. Kennedy. Stárnoucí hrdinka v podání Martiny Gedeck je uvězněna v bezdětném manželství, ztratila dřívější víru v Boha, trpí chorobnou nespavostí a její manžel je cholerik. Jednoho dne ji ale zaujme televizní promluva psychologa specializujícího se na osobní duchovní rozvoj. Kontaktuje ho a další překvapivý vývoj na sebe nenechá čekat.

I další snímky soutěžní filmové sekce přinášejí řadu lidských příběhů. Polské Vlny sledují osud dvou skutečných kadeřnických učnic. Slovinsko-makedonský Noční život dobře situovaný manželský pár, jehož osud se v jednom okamžiku radikálně změní. Turecký snímek Otcova křídla příběh postaršího dělníka po diagnostikování zhoubného nádoru. Kanadský film Pořád spolu ukazuje chlapce Chrise, šikanovaného spolužáky, maďarské Rodinné štěstí dvě rodiny, které osud svedl do jednoho bytu. Rumunsko-švédské U trati sleduje pozvolnou krizi partnerského páru.

Kdo si odnese Křišťálový glóbus za film, režii a mužskou a ženskou roli vyhlásí hlavní porota v sobotu 9. července večer. Každopádně má z čeho vybírat.

Pavel GejdošSouvisející zprávy

Willem Dafoe: Hrát outsidery mě baví

11.07.2016 01:17

Oscarový scénárista Kaufman: Vymýšlení a psaní neuspěcháte

08.07.2016 21:24

Karlovarská filmová soutěž nabízí dramata, ironického mnicha i narostlý ocas

06.07.2016 22:09

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24

Dornan, Jones a Ellis přivezli do Varů Anthropoid. Rozdělili kritiky

02.07.2016 12:52