Karlovarsko Sokolovsko

► Galerie Americký herec William Dafoe [Foto: Pavel Gejdoš]

Willem Dafoe: Hrát outsidery mě baví

KARLOVY VARY - 03.07.2016 19:40 - Aktualizováno: 11.07.2016 01:17


Má za sebou stovky rolí a na filmové plátně už ztvárňoval Ježíše Krista i ďábla. Začínal u divadla a postupně se dostal na filmové plátno, přestože stát se hercem nikdy nebylo jeho snem. Na své nejslavnější role dnes zavzpomínal herec Willem Dafoe na filmovém festivalu v Karlových Varech, kam přijel v pátek převzít křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii.

Přestože je Dafoe pro svůj vzhled nejčastěji obsazován do rolí padouchů a zloduchů, typický holywoodský úsměv by mít nechtěl. "Rád hraji outsidery. Myslím, že nám umožňují nahlédnout na svět z jiné perspektivy a nabourávají naše tradiční chápání reality. Navíc já ty postavy nevnímám jako záporné, musím je nějak uchopit a dát jim jádro," prohlásil šedesátiletý rodák z Wisconsinu.

Své herecké umění předvedl ve filmech jako je Nebeská brána, Spiderman či Pasolini. Navzdory nepočtu záporných rolí je Dafoe nejčastěji spojován s kontroverzním filmem Martina Scorsese Poslední pokušení Krista, kde ztvárnil hlavního protagonistu - božího syna. "Osobně jsem tento film nevnímal jako přespříliš troufalý. Zaujalo mě, že se Scorsese snažil prozkoumal lidskou stránku Ježíše. Také se mi líbilo, že to byl film s nízkým rozpočtem. Myslím, že estetika filmu se odvíjí právě od rozpočtu," vysvětlil Dafoe.

Účast v tomto snímku však amerického herce připravila o další kariérní příležitosti. "Dvakrát jsem kvůli této zkušenosti nezískal roli. Jednou si to nepřála náboženská organizace, která film financovala, podruhé se v natáčecím studiu rozhodli, že jsem příliš spojován s tímto filmem a nemohu hrát v jednom westernu. Neřekl bych ale, že mě Poslední pokušení Krista nějak zásadně omezilo v kariéře," objasnil Dafoe.

Na roli Krista se herec připravoval zhlédnutím Pasoliniho filmu Evangelium svatého Matouše. Právě životopisné drama Pasolini o tomto výrazném italském režisérovi přijel Dafoe do Varů představit. "Byl to inspirativní člověk a bláznivý, divoký myslitel," popsal kontroverzího filmaře herec, který sám bydlí v Římě. O filmu Justice league, který právě natáčí, ale mluvit odmítl s tím, že snímek teprve vzniká a je ještě brzy se o něm vyjadřovat.

Na otázku, jak se mu líbí atmosféra festivalu a české ženy, odpověděl Dafoe osobitě. "Hodně jsem o tomto festivalu slyšel, lidé jsou tu opravdu velmi milí a je tu velká energie. A ano, také krásné ženy. Ale chcete mě snad dostat do problémů? To si teď nemůžu dovolit," uzavřel s úsměvem.

Petra Svitavská, gepSouvisející zprávy

Willem Dafoe: Hrát outsidery mě baví

11.07.2016 01:17

Oscarový scénárista Kaufman: Vymýšlení a psaní neuspěcháte

08.07.2016 21:24

Karlovarská filmová soutěž nabízí dramata, ironického mnicha i narostlý ocas

06.07.2016 22:09

Jean Reno: Pro herce není důležitá sláva, musí být ale šťastný

04.07.2016 22:24

Dornan, Jones a Ellis přivezli do Varů Anthropoid. Rozdělili kritiky

02.07.2016 12:52