Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

V Krokodýlí zoo v Protivíně mají nová terária

PROTIVÍN - 23.06.2015 11:30 - Aktualizováno: 23.06.2015 11:31


Nejstarší část Krokodýlí zoo v Protivíně bude opět po více než roce kompletně otevřena. Byla zde vybudována nová moderní a větší terária. Návštěvníci tak znovu uvidí všech 22 druhů krokodýlů. Zoo se navíc rozšířila o terária se zvířaty, která zde dosud k vidění nebyla. Návštěvníci tak uvidí kriticky ohrožené želvy a varany.

"V době, kdy jsme stavěli první a druhou část zoo, jsme neměli příliš mnoho zkušeností. Obdobná zoo v Čechách nebyla a stále není, měli jsme i omezené finance, stavěli jsme svépomocí. Z toho důvodu v nejstarší části zoo prosakovala voda zdí a docházelo k velkým únikům tepla," vysvětluje důvod rekonstrukce ředitel zoo Miroslav Procházka. Prostředí Krokodýlí zoo je velmi náročné, vše koroduje a podléhá zkáze mnohem rychleji. Teplota v celém objektu je 30 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 90 procent.

Dalším důvodem k rekonstrukci byla skutečnost, že bylo zvířatům ve starých teráriích již těsno. "Nejstarší část zoo vznikla v roce 2008, kdy byli krokodýli o poznání menší, rostou totiž celý život. V teráriích dorostli a výběhy jim začaly být těsné. Proto jsme terária zvětšili a navíc vylepšili bazény," uvádí Procházka.

Ve staré části areálu zoo byl také snížen blok terárií a zvýšily se podlahy. Díky tomu tak i malé děti na krokodýly dobře uvidí. Ty nově čeká i dětská krokodýlí zoo, kde budou k vidění krokodýlí mláďata. "Hodně k nám jezdí školní výlety, učitelé používají expozici jako skvělou výuku přírodopisu. Zajímavostí je, že k nám každoročně jezdí autobus s nevidomými. Děláme pro ně speciální výklad a dáváme jim pochovat mláďata krokodýlů. V rekonstruovaném starém areálu zoo jsme proto popisky u terárií dali i v Braillově písmu," dodává Procházka.

V zoo také vznikla nová vzdělávací a informační místnost s informačními multimediálními kiosky. Návštěvníci na nich získají informace o vystavovaných živočiších, jejich životě, výskytu a dalších zajímavostech.

"Rekonstrukce si vyžádala více než 18 milionů korun a přispěla na ní evropská dotace v rámci ROP Jihozápad ve výši téměř 14 milionů," doplňuje Lukáš Tryml ze společnosti G-PROJECT, která na projekt získala dotaci a nyní jej administruje.

Krokodýlí zoo otevřel Miroslav Procházka v červnu 2008. Tato zoo je jediná svého druhu ve střední Evropě, nabízí největší kolekci krokodýlů, gaviálů, aligátorů a kajmanů v Evropě. Nyní má více než 150 exemplářů, přičemž toto číslo je poměrně proměnlivé - v Krokodýlí ZOO v Protivíně mají plné inkubátory a počet exemplářů se tak stále zvyšuje. Další takovou zoo lze vidět až v Dánsku. Krokodýlí zoo v Protivíně se coby jediná v Evropě pyšní 22 druhy krokodýlů, které se navíc úspěšně daří množit (na světě existuje 23 všeobecně uznávaných druhů). Do úplnosti sbírky chybí jen krokodýl orinocký z Venezuely.

armSouvisející zprávy

V Krokodýlí zoo v Protivíně mají nová terária

23.06.2015 11:31