Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Plán péče z dílny Jiřího Mánka už nepovažuje Šumavu za mezinárodně uznávaný národní park

PRAHA/ŠUMAVA - 05.02.2014 14:48


Velké překvapení čeká na čerstvého ministra životního prostředí Richarda Brabce v podobně Plánu péče pro Národní park Šumava na roky 2014 až 2028. Návrh, který vedení parku předložilo ministerstvu (MŽP), totiž de-facto vyřazuje Šumavu ze seznamnu Národních parků podle mezinárodní klasifikace IUCN (Světový svaz ochrany přírody) a sráží její význam o dva stupně níže na chráněné území se speciální péčí.

Definici obsahuje kapitola "Základní údaje", která zařazuje park do Managementové kategorie podle IUCN: IV – území pro péči o stanoviště/druhy. Tato kategorie přitom umožňujě výraznější lidské zásahy do prostředí.

Na skutečnost upozornilo ekologické Hnutí DUHA, které připomělo, že IUCN již v minulosti prohlásil šumavský park za unikátní a varoval, že "snížení stupně jeho ochrany na vnitrostátní úrovni změnou jeho kategorie národního parku by však mělo určitě katastrofické následky pro ochranu této velmi hodnotné oblasti".

IUCN doporučil jako podmínku pro udržení mezinárodní klasifikace mimo jiné rozšířit a scelit nejpřísněji chráněné první zóny do 3 až 5 let na 30-40 procent rozlohy parku a vyloučit v nich zásahy proti kůrovci.

Návrh plánu péče však zdánlivě dělá opak - podle Hnutí DUHA razantně sešrktává nejcennější území ponechané divoké přírodě ze současných 30 procent na pouhých 22 procent a otevírá Šumavu těžařským firmám a developerům. V mapovém podkladu je skutečně koridor uvažované lanovky zřetelně vyjat z jinak celistvého bloku první zóny parku.

Podle Jaromíra Bláhy, experta na ochranu lesů z Hnutí DUHA, ředitel parku Jiří Mánek návrhem, jehož pasáže jsou údajně totožné s předlohou zákona bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, "vyrábí etiketní podvod". "Bude-li plán péče v této podobě schválen, udělá z národního parku chráněnou krajinnou oblast, která si název národní park ponechá jen na papíře. Takové zásadní rozhodnutí nemůže udělat ani ředitel, ani rada parku, ve které chybí vědci i ekologické organizace. Národní park chrání národní i mezinárodní bohatství, a proto by musela takovému rozhodnutí předcházet široká diskuse," upozornil.

Podle ekologů chce Mánek pustit dřevorubce do nejcennějších částí Šumavy – například do horského pralesa na Smrčině, unikátního kaňonu Křemelné či oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích, kterou si mnozí pamatují kvůli blokádě před dvěma lety.

Hnutí DUHA v tiskovém prohlášení připomělo, že Mánek záměr vyjmout Šumavu z mezinárodního sezmanu Národních parků avizoval vzápětí po nástupu do funkce. Ekologové předjímají, že tím chce oslabit silnou mezinárodní pozici národního parku před diskusí o novém zákonu o šumavském národním parku.

"Vyškrtnutím ze seznamu uznávaných národních parků by Šumava přišla o prestiž a také o mezinárodní značku, která přitahuje turisty," upozorňuje hnutí, podle kterého tento záměr stojí i proti deklaraci, již šumavské obce podepsaly při zakládání národního parku v roce 1991.

Návrh plánu péče snižuje a prodlužuje oproti předchozímu plánu cílovou rozlohu první zóny z 50 procent v roce 2030 na pouhých 35 procent až v roce 2059, což podle Hnutí DUHA neodpovídá podmínkám v národních parcích okolních evropských zemí, kde jádrové zóny tvoří minimálně polovinu území.

"Dokument obsahuje celou řadu dalších omylů, které jsou v rozporu s posláním národních parků. Týkají se zejména péče o lesy, ale i o šumavskou krajinu. Tvrzení ředitele Mánka, že zvětšuje rozlohu I. zóny, je zavádějící, ve skutečnosti tak činí jen na papíře. Před jeho nástupem bylo chráněno jako divočina 30% šumavského území (první.zóna a část druhé), kdežto návrh „plánu péče“ snižuje tento podíl na pouhých pouhých 22%," stojí v prohlášení ekologů.

Vědci a Hnutí DUHA navrhují, aby zachovalá vzácná příroda byla chráněna a pouze divoké přírodě a turistům byla ponechána polovina parku. Druhá polovina by měla být určena pro šetrné lesní hospodaření a rozumný rozvoj obcí. Návrh vychází z nezávislého, podrobného mapování dochované přírody, které stát nechal přichystat pro vyhlášení evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Má zabezpečit ochranu šumavské krajiny před developery i ničivým kácením a zároveň umožní turistiku i rozvoj obcí.

Podle ekologů jsou ekonomické zájmy šumavských obcí naprosto v souladu se zájmy ochrany divočiny, jak měla nedávno doložit nová socioekonomická studie britských expertů. Podle ní kvalitnější ochrana divoké přírody, rozšíření bezzásahových území a rozvoj turistiky zaměřené na divokou přírodu podpoří místní ekonomický rozvoj, zatímco prosazování developerských projektů na úkor vzácné přírody vyvolá jen krátkodobé zisky, z nichž navíc nebudou profitovat obce a místní obyvatelé.

Plán péče je výchozím odborným dokumentem ochrany přírody a běžně uniká pozornosti politiků i médií. Je podkladem pro plánování na území oblasti a pro správu parku je závazný. Obsahuje stávající i plánovanou zonaci, ochranný režim jednotlivých částí národního parku, podmínky péče o les, chráněné rostliny a zvířata i pro rozvoj turistiky.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39