Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Lapače. [Foto: Pavel Pechoušek]

Správa NP Šumava slibuje konec používání biocidů (pro příští rok)

VIMPERK - 19.12.2013 09:00 - Aktualizováno: 19.12.2013 10:47


Správa Národního parku a Chráněnné krajinné oblasti Šumava ve středu v tiskovém prohlášení slíbila konec používání biocidů v lesích národního parku. Ojedinělý krok prichází po deseti letech, kdy park tyto chemikálie aplikoval na boj s kůrovcem. Správa přitom dlouhodobě čelí kritice za používání těchto chemikálií nejen ze strany ekologických sdružení, ale také z České inspekce životního prostředí a Ministerstva životního prostředí. Před několika měsíci jí dokonce MŽP zrušilo výjimky, které si pro použití biocidů udělila na letošní rok.

:c:"Na základě rozhodnutí vedení Správy NP a CHKO Šumava nebudou šumavští lesníci příští rok používat v lesích národního parku biocidy - chemické přípravky likvidující kůrovce. Stane se tak po více než deseti letech jejich soustavného používání," řekl včera mluvčí Správy NPŠ Pavel Pechoušek.

Podle ředitele Správy Jiřího Mánka park biocidy již nepotřebuje. "Každoročně se pečlivě vyhodnocuje kůrovcová situace a hrozba šíření kůrovce pro příští rok. Již minulý rok jsme velmi intenzivně zvažovali potřebu chemii nasadit. Nakonec jsme se nechali odbornými argumenty přesvědčit a chemii jsme v roce 2013 na základě správně a včas vydané výjimky použili, byť to bylo velmi omezené množství, o dva řády méně toho co se používalo dříve. Rok 2014 již bude v Národním parku Šumava bez chemie a bude to poprvé za posledních 10 let," uvedl v prohlášení Mánek.

Odkaz na "včasně a správně vydanou výjimku" je zřejmě mířen k MŽP, které v srpnu jako mateřská organizace Správy parku zrušilo všechny výjimky pro použití biocidů, jež si Správa pro letošní rok udělala. Ministerstvo při tom zřejmě čerpalo z květnového rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, který zrušil výjimku pro biocidy z roku 2012. Správa parku proti rozhodnutí ministerstva podala rozklad k ministrovi životního prostředí Tomáši Podivínskému. Ten však dosud neodpověděl.

Ministerstvo park kvůli biocidům kritizuje opakovaně. Potvrdilo například pokutu, které (nejen za použití biocidů) vyměřila parku ČIŽP (více zde). Inspekce zjistila, že park rozmísťoval biocidové lapáky do přírody ještě předtím, než si sám udělil výjimku. V rozhodnutí pak MŽP odkázalo na podobné praktiky i v roce 2008. Hnutí DUHA zase hlásilo použití biocidu v jádrových oblastech parku i v roce 2012.

Proti použití biocidů v parku hlasitě protestují ekologická sdružení, kterým vadí studiemi potvrzený fakt, že chemie zabíjí i jiné živočichy, než kůrovce. Podle Hnutí DUHA je v dobře spravovaných evropských národních parcích používání jedovaté chemie proti kůrovci nemyslitelné.

Park se naopak brání, že biocidy měly své opodstatnění. Podle náměstka Správy pro lesní ekosystémy Jana Kozla využití biocidu v minulých letech přineslo menší potřebu kácet stromy lako lapací pasti pro kůrovce. "Použití chemických přípravků na ochranu lesa na základě řádně udělené výjimky v roce 2013 tak ušetrilo pokácení přibližně 6 000 stromů. Proti minulosti se jejich nasazení týkalo jen zlomku území Národního parku Šumava," vyčíslil Kozel.

Biocidy se v boji s kůrovcem na Šumavě používaly v ruzném množství téměř každý rok. "Sáhl po nich každý z ředitelů," přiznává Pechoušek s tím, že maximálních hodnot jejich spotřeba dosáhla v letech 2007 a 2008. "Podle naší přesné evidence jsme letos spotřebovali 75 litru chemického přípravku Vaztak, což je zhruba o 20 litrů méně než tomu bylo loni. Zároveň to je nesrovnatelně méně než v roce 2007, kdy se spotřebovalo 2500 litrů tohoto insekticidu," upřesnil statistiky odborník na ochranu lesa ze Správy NP a CHKO Šumava Petr Kahuda.

Správa přisuzuje zlepšení situace vhodně načasovaným a prostorově správně umístěným asanačním pracím souvisejícím s likvidací kůrovcové kalamity v posledních třech letech. Podle Mánka musí použití chemie v národním parku být pouze alternativní metodou "pro dobu, kdy je kůrovce příliš a běžné způsoby ochrany lesa by znamenaly neadekvátně velké množství pokácených stromů na lapáky". "Protože jsme Šumavu od velkého zdroje kůrovce již vyléčili, rozhodli jsme, že na rok 2014 již o výjimku pro použití insekticidních přípravků na ochranu lesa žádat nebudeme," povrdil záměr Mánek.

das arm



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39