Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Národní park zve na "šumavské safari" s průvodci, chce poukázat i na obnovu lesa

VIMPERK - 10.06.2009 09:21


Návštěvníci Šumavy se mohou letos opět podívat na neobvyklá místa v národním parku a vidět unikátní faunu a flóru v doprovodu průvodce. "Šumavké safari" si mohou objednat dokonce přes internet. Správa národního parku se rozhodla tyto tématické výlety využít také k tomu, aby agitovala návštěvníky pro myšlenku samoobnovy lesa postiženého kůrovcem.

Návštěvníci Národního parku Šumava mohou v letošním roce vyrazit s průvodcem do
5 oblastí, kde se vyskytují nejvzácnější druhy fauny a flóry celé Šumavy, a tedy i celé střední Evropy. "V těchto unikátních lokalitách platí přírodní zákonitosti a je zde jasně zřetelná přirozená obnova lesa," uvedl projektový manažer Správy NP a CHKO Šumava Josef Štemberk.

Pro návštěvníky je připraveno celkem 7 různých tras:

Do kaňonu Křemelné se vyráží každou druhou neděli od června do října ze Srní. V těsné blízkosti této rekreační obce v národním parku se nejprve účastníci mohou kochat nádhernými výhledy na centrální část Šumavy, aby poté sestoupali do nejhlubšího kaňonu na Šumavě (asi 210metrový výškový rozdíl). Ve specifických přírodních podmínkách se tu vyvíjí unikátní lesní společenstva na skalách a v chladných meandrech řeky kaňonovitého údolí. Turisté zde mohou pozorovat celou paletu ptáků vázaných na řeku i její okolí, např. skorce vodního. Hluboké kaňonovité údolí je také domovem vydry říční a po jeho úbočích vedou lovecké stezky rysa ostrovida.

Další oblastí je Vltavský luh, který je kombinací řeky a mokrých luk. Na dvě nové trasy se může vycházet ze Soumarského Mostu, a to kolem Malé Nivy, kde jsou pestrá společenstva vázaná na řeku, její dno i břehové porosty a také okolní podmáčené lesy a olšiny.
Druhý výchozí bod je z Chlumu u Volar - začíná se pohledem na rozsáhlý a impozantní Mrtvý luh, následně se prochází přímo luhem v blízkosti Vltavy. Výlet končí v Pěkné.
Pro návštěvníky je jistě zajímavé, že se místy prochází velmi vysokou trávou, která je pro tuto lokalitu specifická. V druhé části mohou pozorovat sílu přírody, která se vrací na donedávna těžené rašeliniště.

Skrze pralesovité zbytky horských lesů se vypravíme na nejvyšší vrcholy Šumavy, a to na Trojmeznou a Smrčinu, které jsou královstvím datlíka tříprstého. Po lesních průsecích se návštěvníci přemístí do oblastí ponechaných vlastnímu vývoji, kde síla přírody dokáže, že evoluce pokračuje, a není nutné se obávat o budoucnost horských smrčin Šumavy.

V měsících srpen a září bude možno navštívit Modravské pláně s nejrozsáhlejšími rašeliništními společenstvy na Šumavě. Zvláště citlivé biotopy na sešlap, hluk i další projevy lidské civilizace jsou domovem velkých zvířat a ptáků, které zde nalézají tolik vzácné útočiště pro klidný život. Podle Šternberka je zde možné zahlédnout například tetřeva hlušce, rysa anebo jelena lesního, který obzvlášť zde vyvádí mladé. Z rostlin pak vzácnou rostlinu kyhanku a masožravou rosnatku.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39