Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Tereza Dobiášová po pěti letech rezignovala na funkci ředitelky galerie Sladovna

PÍSEK - 16.09.2017 10:43


Kulturní manažerka, režisérka, dramaturgyně a autorka Tereza Dobiášová převzala Sladovnu v roli ředitelky v srpnu roku 2012. Ve výběrovém řízení tehdy uspěla s koncepcí interaktivních expozic, tématu dětských knih a zaměřením na děti. Instituce, která se dříve potýkala se stagnující návštěvností a chybějící atraktivní náplní, se pod jejím vedením během následujících let proměnila ve vyhledávaný cíl rodin s dětmi.

"Jako galerie se zaměřením na knižní ilustraci má Sladovna potenciál, aby fungovala jako kulturní centrum pro rodiny s dětmi, a to s evropským významem," predikovala před svým nástupem do funkce Tereza Dobiášová.

Čas jí dal za pravdu. Pět let pod ředitelskou taktovkou zakladatelky souboru Barevný děti přineslo do Galerie hrou dvacítku interaktivních expozic, nespočet akcí doprovodného programu, znásobení návštěvnosti, která se v roce 2012 otírala o osmitisícovou hranici a letos bude atakovat 50 tisíc, ale především hodnotu a prestiž.

Návštěvníci jezdí cíleně do Sladovny za všech koutů České republiky. Galerie připravuje speciální lektorské programy pro školy a věnuje se systematicky tématu rozvoje kreativity, která je považována za jednu z klíčových složek vzdělávání 21. století. A Sladovna nakukuje také do Evropy. Nejen, že spolupracuje s muzei a galeriemi ze starého kontinentu, v říjnu bude hostit účastníky 11. mezinárodní konference asociace Hands On! International, která napíše tečku za úspěšným obdobím Terezy Dobiášové jako ředitelky galerie.

"Odcházím po pěti intenzivních letech, které z mého hlediska hodnotím jako většinou úspěšné a krásné. Jsem vděčná, že jsem zde mohla pracovat, že jsem zde měla velkou svobodu tvořit a hledat cestu pro kulturu a neformální vzdělávání tak, jak jsem věřila, že je to správné," bilancuje Tereza Dobiášová a dále vysvětluje, proč odchází v době, kdy Sladovna zažívá nejúspěšnější období své historie: "Rezignuji z osobních důvodů. Na nejhlubší úrovni své bytosti jsem přesvědčená, že jsem Sladovně dala všechno, co jsem jí dát mohla a měla, a že mé další setrvání v této pozici by nebylo zdravé a správné ani pro mne, ani pro organizaci."

K pálení mostů však nedojde. Úspěšná ředitelka z galerie neodchází úplně. "Udělám vše, co bude v mých silách, abych Sladovnu dalšímu řediteli předala v co nejlepším pořádku a kondici. Jsem připravená působit v organizaci na částečný úvazek či externí smlouvu jako kurátorka/umělecká ředitelka, případně, po dobu maximálně jednoho roku, jako senior manažerka po dobu konsolidace nového řízení, jako určitá pojistka eliminace prvotních rizik, pokud to bude potřeba, potvrzuje Tereza Dobiášová, že jí písecká galerie přirostla k srdci.

Současně je vypsáno výběrové řízení na nového ředitele. Z přihlášených uchazečů bude v průběhu listopadu vybrán nástupce stávající ředitelky Terezy Dobiášové, který se funkce ujme 1. ledna 2018.

armSouvisející zprávy

Tereza Dobiášová po pěti letech rezignovala na funkci ředitelky galerie Sladovna

16.09.2017 10:43

Do Sladovny se už nastálo vrací Mraveniště. Bude ze dřeva

09.02.2017 13:15

I letos bude písecká Sladovna pokračovat v tom, co je pro ni tradiční

22.01.2015 08:28

Sladovna prodlužuje Les. Příběhy pěti stromů prožilo již téměř 14 000 lidí

16.09.2014 14:12

Výstava o jídle ve Sladovně chutná, přilákala již 5000 lidí

10.03.2014 09:03

Sladovna představí fenomén jídla. Děti pobaví hrnce s očima i hravá kuchyně

24.01.2014 08:04

Sladovnu v Písku rozehraje Petr Nikl a jeho PLAY

16.05.2013 07:40