Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

V Českém Krumlově sklidili panenskou úrodu vinné révy

ČESKÝ KRUMLOV - 23.09.2017 11:57


Historicky první sklizeň panenské úrody vinné révy z krumlovské vinice v klášterní zahradě na Tramínu se včera uskutečnila v Českém Krumlově. O obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově se před třemi lety postarali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov, kteří právě v klášterní zahradě vysadili prvních 50 hlav hybridní odrůdy Solaris.

Péče, kterou vinné révě v Českém Krumlově věnují krumlovští vinaři, vychází z principu biovinařství. "Snažíme se o maximálně šetrný přístup bez použití radikálních chemických zásahů," sděluje Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, a pokračuje: "Věříme, že tato naše snaha se projeví na kvalitě úrody a z ní vyplývajícího finálního produktu, českokrumlovského Solarisu.“ Zároveň dodává, že vynaložené úsilí rozhodně stálo za to: „Byla radost sledovat, jak naše vinička prospívá, jak rostou první hrozny. Letos očekáváme, že sklidíme zhruba padesát kilogramů Solarisu."

Panenská sklizeň je v životě každého vinohradu jedinečný neopakovatelný svátek, který je vždy spojen s malou slavností jak co se týče sběru, tak vlastního uvedení vína. "Vína z panenské sklizně patří v archivech vinařů k nejzajímavějším raritám a v řadě vinařství se právě k panenské sklizni vytváří i tzv. pamětní kniha, která rovněž patří k upevnění tradic," říká Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, druhý z krumlovských vinařských nadšenců, kteří se o obnovenou krumlovskou vinici starají.

Panenská úroda, která v těchto dnech dozrála v krumlovské vinici Na Tramínu, by v letošním roce mohla naplnit až 50 lahví. Pro budoucí krumlovské víno jsou již od loňského roku připraveny etikety. Na jejich vzniku se podíleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově: "Chtěli jsme, aby budoucí víno z krumlovských viniček neslo svou vlastní etiketu, jejíž návrh vznikne přímo v místě, kde víno dozrávalo, proto jsme v loňském roce oslovili krumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České a nabídli studentům možnost kreativně se vyjádřit," vysvětluje Miroslav Reitinger.

Již poslední měření moštoměrem na vinici na Tramínu slibovalo vydařenou úrodu a ukazovalo, že cukernatost se přiblíží až úrovni pozdního sběru. Včerejší měření tento úžasný výsledek potvrdilo a krumlovští vinaři oznámili, že první panenská úroda krumlovského Solarisu má 21 stupňů. Dlouhodobá péče zakladatelů Festivalu vína Český Krumlov o vinice v Krumlově se tak určitě vyplatila. "Tímto si vás dovolujeme pozvat na letošní již šestý ročník Festivalu vína Český Krumlov, který společně zahájíme v pátek 20. října a který slibuje opět nejednu vinařskou lahůdku," dodává na závěr Pavel Fučík.

Více informací k letošnímu ročníku Festivalu vína Český Krumlov, který proběhne od 20. října do 20. listopadu, naleznete na www.festivalvinack.cz.

armSouvisející zprávy

V Českém Krumlově sklidili panenskou úrodu vinné révy

23.09.2017 11:57

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne více než 300 vzorků vína

18.11.2016 16:28

Českokrumlovský festival vína nabídne řadu různých zážitků

06.10.2016 20:28

Táborský festival kráčí do finále: Známe vítěze soutěže Moje víno

25.03.2014 21:48