Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Takto vypadal v Českém Krumlově loňský sv. Martin. [Foto: Archív]

Český Krumlov už vyhlíží 4. ročník festivalu vína, potrvá téměř měsíc

ČESKÝ KRUMLOV - 14.10.2015 20:04


Na téměř měsíční festival vína se mohou během listopadu těšit obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova. V rámci 4. ročníku na ně čekají opravdové degustační lahůdky - noblesní vína z vinice italského markýze, víno z vinotéky francouzského prezidenta nebo zdraví prospěšné, moravské červené víno Bona Dea. Unikátní chutí oplývají také autentická vína starých vinic nebo vína pocházející z netradičních vinařských oblastí.

Celý festival symbolicky zahájí 6. listopadu výsadba již druhé viničky v Českém Krumlově. "V loňském roce jsme vysadili první hlavy révy vinné v klášterní zahradě a letos jsme pro další viničku našli neméně atraktivní místo, kde dodnes pobývají múzy umělců. Jedná se o malebné terasy u Zahradního ateliéru Egona Schieleho," řekl na dnešní tiskové konferenci Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, který je jedním z pořadatelů festivalu, jehož rozpočet je téměř jeden milion korun.

Jedním z generálních partnerů festivalu se stala společnost Premier Wines & Spirits (PWS), která v České republice prodává špičková vína a destiláty z celého světa. Zahajovací program završí galavečer právě pod její taktovkou. "Představím prvotřídní vína z našeho portfolia. Ta si přítomní budou moci vychutnat v kombinaci s moderní gastronomií, která vínům padne na míru," popisuje Jakub Přibyl, vyhlášený nejlepší sommeliér v České republice a head sommeliér PWS. Šestichodové menu k vínům připraví uznávaný šéfkuchař Jan Punčochář se svým týmem z pražské restaurace Grand Cru Restaurant & Bar.

Také v letošním roce přicválá ve středu 11. listopadu na náměstí Svornosti svatý Martin a přiveze první víno roku, které se otevře a ochutná v 11 hodin a 11 minut. Následně Svatomartinské víno poputuje do vybraných místních restaurací, kde si až do neděle 15. listopadu pochutnáte na svatomartinské huse v různých, i netypických variacích. Tento slavnostní den vyvrcholí Svatomartinskou veselicí za doprovodu cimbálovky v místním hostinci DEPO.

Festival je ale i o setkávání se s milovníky a především znalci vína. "Uznávaná sommeliérka Klára Kollárová naváže na loňský úspěšný program a speciálně pro českokrumlovský festival si připravila zábavně-poznávací historicko-vinařsko-kulturní degustaci s názvem UNESCO & VÍNO II. Jedni z nejlepších sommeliérů ČR, Ivo Dvořák a Michal Šetka, zase provedou víny z významných světových apelací," prozradil Václav Pecha ze Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, které je druhým z organizátorů festivalu. Program Víno & Gastronomie & Kultura prochází celým festivalem a přináší další festivalovou nabídku restaurací a kulturních programů. Mimo jiné se během degustací dozvíte, jak prospěšné může být kvalitní víno pro zdraví, nebo vás Ivo Dvořák uvede do světa degustace vína.

Zlatým hřebem festivalu bude Zámecká slavnost vína v sobotu 21. listopadu. Veřejností oblíbená degustační a prodejní přehlídka vín představí přibližně 28 vinařství a nabídne řízené degustace. Například již zmíněná Premier Wines & Spirits nabídne degustace vín ze všech koutů světa od Chile, přes Argentinu až po Francii a vybraná vína půjde koupit i za zvýhodněnou festivalovou cenu. "Snažíme se každý rok prezentovat kvalitní tuzemské i zahraniční vinaře. Někteří vinaři se na festival rádi vracejí, ale můžeme se těšit i na nováčky. Návštěvníkům přehlídky chceme nabídnout pestrý výběr. Mohou na přehlídce ochutnat vína z různých oblastí, vína vyráběná různými technologiemi, mladá i archivní vína," doplnil Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově.

Více informací na www.festivalvinack.cz

armSouvisející zprávy

Hořické pašijové hry slaví 200 let, připomene je i výstava v Českém Krumlově

13.05.2016 14:34

Hudební hvězdy zahrají pro malé hokejisty, MOTORFEST se blíží

29.04.2016 08:47

Český Krumlov už vyhlíží 4. ročník festivalu vína, potrvá téměř měsíc

14.10.2015 20:04

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově jde do finále

06.08.2015 14:18

Muzikálový večer na MHF v Českém Krumlově přivedl posluchače do nadšeného "varu"

02.08.2015 09:00

Český Krumlov zažil v rámci MHF večer plný kubánské hudby i gastronomie

29.07.2015 11:30

V rámci MHF se v Českém Krumlově nyní představí kytarista Brabec i houslista Šporcl

26.07.2015 10:48

V Českém Krumlově začíná 24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu

17.07.2015 13:45

"Pardál fest 2015" nabídne devět rockových kapel a bohatý doprovodný program

02.07.2015 11:57