Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Tomáš Scholz. [Foto: Archív BC AV]

Parazitolog Tomáš Scholz jede přednášet na univerzitu v USA

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 10.02.2017 11:22


Na čtyřměsíční pobyt ve Spojených státech amerických se právě chystá profesor Tomáš Scholz z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR. Pro tento akademický rok získal prestižní Fulbrightovo stipendium pro vědecké pracovníky (Senior researchers) a letní semestr tak stráví na univerzitě St. Norbert College ve státě Wisconsin, kde se bude věnovat výzkumu cizopasníků na sladkovodních rybách v USA.

Studium parazitů ryb má v České republice dlouhou tradici - první práce byla publikována již v roce 1873 a od té doby čeští parazitologové hrají významnou roli nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Mezi přední vědce v tomto oboru se řadí i Tomáš Scholz, který se výzkumu rybích parazitů, především systematice a biologii tasemnic a motolic, věnuje už od doby svých studií na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích pracuje od roku 1985, přičemž dvě funkční období v letech 2002-2012 byl jeho ředitelem. Rovněž přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a vede její studenty.

Výzkum rybích tasemnic a dalších cizopasníků zavedl Tomáše Scholze už téměř do všech koutů světa, včetně méně vyspělých zemí, kde paraziti způsobují vážné problémy. V Laosu například studoval tzv. malé jaterní a střevní motolice přenosné na člověka po konzumaci syrových ryb, procestoval exotické oblasti, jako je Súdán, Etiopie, Bangladéš, Kambodža nebo peruánská Amazonie, kde nejen prováděl výzkum, ale také seznamoval místní odborníky a studenty se základními metodami rybí parazitologie. Nyní by měl přispět jako zahraniční expert k lepšímu poznání překvapivě málo známé parazitofauny ryb Severní Ameriky, její druhové diverzity a evoluční historie.

Fulbrightovy stipendijní programy financují americká a česká vláda prostřednictvím Fulbrightovy komise. Pro akademický rok 2016 - 2017 toto prestižní stipendium získalo 36 Čechů, mezi nimiž jsou jak vědci, kteří budou hostovat na amerických univerzitách, tak i studenti na vzdělávací pobyty ze všech oborů. Z Českých Budějovic odjeli do USA další dva úspěšní stipendisté, mladý vědecký pracovník Petr Nguyen z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR a studentka Jihočeské univerzity Anna Voleníková, oba do města Lawrence v Kansasu.

arm



Související zprávy

Mladí vědci přinesli nové důkazy, jak borelie přechází z klíštěte do hostitele

29.07.2019 09:11

Parazitolog Tomáš Scholz jede přednášet na univerzitu v USA

10.02.2017 11:22

Mladí vědci jsou na stopě léku na klíšťovou encefalitidu a Ziku

16.06.2016 14:20

Biologické centrum hostí prestižní kurz elektronové mikroskopie

14.06.2016 14:49

Českobudějovičtí biologové založili v akademickém areálu včelnici

13.06.2016 14:42

Českobudějovičtí vědci našli nové druhy mravenců na Šalomounových ostrovech

26.11.2015 14:58

V úterý startuje cyklus Akademických půlhodinek

10.10.2014 20:13