Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie [Foto: ALKA Wildlife]

Fotopast zachytila v Novohradských horách rysí rodinku

NOVÉ HRADY - 30.11.2016 16:36


Fotopast, kterou vědci nainstalovali na české straně Novohradských hor, zachytila rysí kočku Jiskru se dvěma koťaty. Tato unikátní fotografie, získaná organizací ALKA Wildlife v rámci dlouhodobého monitoringu rysa ostrovida, je prvním důkazem o rozmnožování rysa v českých Novohradských horách.

"V Novohradských horách sledujeme rysa ostrovida od jara 2013, ale až nyní se nám podařilo zdokumentovat jeho rozmnožování. V minulosti tu docházelo k častému střídání zvířat, nějakou dobu jsme dokonce neměli žádné záznamy o výskytu rysa, o to větší radost teď máme," uvádí Tereza Mináriková z ALKA Wildlife.

Thomas Engleder z rakouského projektu Luchsprojekt Österreich Nordwest k tomu dodává: "České Novohradské hory a rakouský Freiwald tvoří dohromady jedno kompaktní lesnaté území, obývané rysy. Na rakouské straně ve Freiwaldu jsme zaznamenali v minulosti rysí rodinu, ta ale nebyla na české straně potvrzena. Díky dobré spolupráci s českými kolegy se nám ale podařilo v posledních letech prokázat, že většina rysů v této oblasti obývá jak rakouský Freiwald, tak české Novohradské hory. Toto zjištění není nijak překvapivé, divoká zvířata samozřejmě státní hranice nezajímají."

K rozmnožování kočky Jiskry Engleder doplňuje: "Jiskra s koťaty byla nejprve vyfocena na české straně a poté pozorována na rakouské straně Novohradských hor/Freiwaldu. Máme z tohoto zjištění velkou radost, jedná se totiž o první zdokumentovanou česko-rakouskou rysí rodinu."

"Jiskru známe od kotěte a její příběh je velice zajímavý," pokračuje Mináriková. "Jiskra se narodila v roce 2014 na Prachaticku. Poprvé jsme ji zde zaznamenali jako půlroční kotě dohromady s bratrem Luďkem. Ten posléze Prachaticko opustil, odešel do Lince, ale nakonec opustil i Linec a došel až do Novohradských hor. Jiskra sem za ním přišla na podzim 2015 a sourozenci se tedy znovu setkali, po více než ročním odloučení, v místě 70 km vzdáleném od jejich rodiště. To je samo o sobě velice neobvyklé."

Organizace ALKA Wildlife a Luchsprojekt Österreich Nordwest v této oblasti zaznamenaly ještě jednoho rysa, dvouletého kocoura Jana, původem z Bavorska. Ten byl v období říje vyfocen dohromady s Jiskrou, a lze tak spekulovat o jeho možném otcovství koťat.

"Příběh rysice Jiskry, Luďka i Jana, kteří všichni přišli do Novohradských hor/Freiwaldu ze vzdálených oblastí, a při své cestě opakovaně překračovali státní hranice, ukazuje na nutnost mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany rysa. Ta by se měla zaměřit na důslednou ochranu oblastí, kde rys žije, a kde se rozmnožuje, ale i na zachování migračních koridorů, které tyto oblasti propojují. Rys je vysoce ohroženým druhem jak v ČR, tak v Rakousku, pro jeho ochranu bychom tedy měli udělat maximum," uzavírá Engleder.

arm



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39