Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Krampusové na Hluboké. [Foto: Jan Vlasák]

Krampusové přilákali do Hluboké nad Vltavou 25 tisíc diváků

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - 23.11.2015 15:08 - Aktualizováno: 23.11.2015 15:08


Pětadvacet tisíc lidí, tedy zhruba pětkrát více, než má vlastní město obyvatel, sledovalo v sobotu 21. listopadu v Hluboké nad Vltavou průvod více než stovky unikátních masek krampusů, alpských čertů a démonů. Přibližně dvouhodinová show, doprovázená nespočtem světelných, pyrotechnických a zvukových efektů, jejímž generálním partnerem byla Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ, nadchla přítomné diváky stejně, jako účinkující z Rakouska.

"V Čechách jsme vystupovali vůbec poprvé. Atmosféra zde byla naprosto skvělá. Město je nádherné a lidé zde báječní. Všichni jsme se dobře bavili. Dosud jsme se účastnili akcí, které navštívilo tak pět tisíc diváků, takže z počtu lidí zde jsme doslova šokováni. Díky za pozvání a výtečnou organizaci. Věřím, že na Hluboké nejsme naposled," komentoval dění v centru Hluboké vedoucí rakouských účinkujících Andreas Withalm ze skupiny Tantalus Pass.

Krampus show přilákala diváky z celého okolí. Už kolem šestnácté hodiny se před Hlubokou ve směru od Českých Budějovic tvořila několikakilometrová kolona aut. Všech sedm záchytných parkovišť bylo zcela zaplněno. Parkující vozidla stála na každém volném místě až k ZOO Ohrada. Přesto vše proběhlo hladce.

"Akce předčila naše očekávání, a to především v počtu návštěvníků. Lidé byli k sobě mimořádně ohleduplní, takže se vše obešlo bez vážnějších komplikací. Podařilo se nám také splnit jeden z hlavních cílů této akce, a to pobavit návštěvníky a prodloužit turistickou sezónu v období mezi koncem října a Vánocemi. Hotely a restaurace se zcela zaplnily, takže spokojeni mohou být i místní podnikatelé," konstatovala organizátorka projektu, vedoucí Centra volného času Poškolák v Hluboké nad Vltavou, Valerie Chromá.

Krampusáci z okolí rakouského Windischgarstenu se lidem postarali o skvělou zábavu. Ve tvářích i těch nejmenších byl tedy přes děsivý vzhled masek vidět více úsměv, než strach. "Je skvělé, že region žije i v turisticky méně příznivém období. To je ostatně také cílem systémové podpory obcí a měst v našem okolí. Hezké je také, že obyvatelé Hluboké a její hosté mohou porovnat naše anděly a čerty s těmi sousedními z rakouských Alp. Možná jsme právě byli také svědky vzniku nové tradice zde na Hluboké," uvedl vedoucí útvaru komunikace JE Temelín Skupiny ČEZ Petr Šuleř.

Podporu temelínské elektrárny ocenil starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. "ČEZ, respektive Jaderná elektrárna Temelín, je naším sousedem, který si za posledních 20 let vybudoval velmi přátelskou pozici v regionu. Přispívá na obrovské množství kulturních, společenských či sportovních akcí v regionu a my jsme za tuto podporu, stejné jako jiné obce, samozřejmě rádi. Spolupracujeme dlouhodobě. Pokud existují nějaké příspěvky, nebo dotace, tak se je logicky snažíme čerpat," poznamenal starosta.

Krampusové jsou horská strašidla, která se objevují hlavně v období Adventu. Jde o předkřesťanskou tradici, která vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila do okolních zemí. Alpský folklór se postupně vyvinul v přehlídku uměleckých děl.

Krampusů se centrem Hluboké prohnala v sobotu hned více než stovka. "Hlavní skupinu tvořila stovka originálních alpských krampusáků z Rakouska. Následovala je dvanáctičlenná domácí skupina z Vodňan a dva Krampusové z Hluboké," upřesnila Valerie Chromá. V průvodu ale nechyběl doprovod v podobě andělů a Mikuláše.

Děsivé masky jsou ručně vyřezávané z lipového, nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé jsou připevněné rohy muflonů, kamzíků, beranů a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Cena jedné z nich se pohybuje okolo 120 tisíc korun.

"Trochu nás potrápila kolona na příjezdu do města, ale jinak jsme nadšeni. Moc vydařená akce," nechal se slyšet Václav Matějka z Českých Budějovic, který Krampus show navštívil s přítelkyní Janou. "Nebojím, nebojím," komentovala pak focení s jednou z alpských "oblud" osmiletá Květa Dvořáková z Týna nad Vltavou.

armSouvisející zprávy

Krampusové přilákali do Hluboké nad Vltavou 25 tisíc diváků

23.11.2015 15:08

Hlubokou nad Vltavou projde unikátní průvod alpských čertů a démonů

17.11.2015 16:36

Zrekonstruovaný špejchar v Ražicích o víkendu otevřel dveře

02.11.2015 11:00

Českobudějovická teplárna otevře veřejnosti dveře dokořán

17.09.2015 10:44

České Budějovice budou v pátek a v sobotu železné a zlaté

17.09.2015 10:20

Blatná o víkendu ožije rybářskými slavnostmi

17.06.2015 07:00

Internet na hotelu? V Česku běžnější než v Německu. Ale na Ukrajině ještě spíše

20.05.2015 11:06

Stezku za obřími kraslicemi navštívilo v Hluboké nad Vltavou 15 tisíc lidí

13.05.2015 10:20

Kraj v létě spustí integrovanou jízdenku pro vlaky i autobusy na jihu Čech

11.05.2015 17:40

Stezka korunami stromů očekává miliontého návštěvníka, Lipno se chystá na léto

11.05.2015 12:39