Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Budějovický majáles. [Foto: Archív]

Jedenáctý ročník Budějovického Majálesu nabízí rekordně bohatý program

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 12.05.2014 10:22 - Aktualizováno: 12.05.2014 10:34


Celkem 213 umělců se během pěti dní představí na Budějovickém Majálesu. Ten se snaží nabídnout alternativu k velkým komerčním festivalům a do města přivést originální umělce, kteří nejsou známí z masmédií. Do pořádání festivalu se mimo padesátičlenného organizačního týmu dobrovolníků zapojují desítky dalších studentů. Festival začíná dnes a potrvá až do sobotního rána.

Budějovický Majáles obsadí více než padesát scén v centru města. Pořadatelé si kladou za cíl nabídnout akce, které nekopírují tradiční program většiny velkých festivalů. "Budějovický Majáles se od ostatních festivalů odlišuje především rozmanitostí programu, který nabízí. Návštěvníkům letos přineseme hudbu, divadlo, film, literaturu, pouliční umění, tanec, výtvarné umění a mnoho dalšího. Neexistuje žánr, který bychom se na festival nesnažili dostat," komentuje program dramaturgyně Marcela Macháčková.

Budějovický Majáles nenabízí jen akce spojené s uměním. Na programu se letos objevila například kavárna POTMĚ, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaké to je být nevidomý, majálesová seznamka, bohoslužba, cestovatelské besedy, běžecký závod či orientační hra.

"Nechceme Majáles pořádat jen pro studenty. Věříme, že letošní program může zaujmout i starší publikum. Právě proto do schránek osobně rozneseme deset tisíc zvacích dopisů určených právě starším lidem," popisuje svůj záměr ředitel festivalu Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník festivalu navazuje na desetiletou tradici. Do pořádání akce se každý rok zapojují noví lidé, kterým starší dobrovolníci předávají své zkušenosti. "Tento rozměr je stejně úžasný jako samotný festival. Stovky lidí díky Majálesu už na střední škole získaly zkušenosti, ze kterých budou čerpat celý život," komentuje přínos festivalu jeden z jeho bývalých pořadatelů Martin Kolář.

Přestože festival původně začínal jako malá jednodenní akce, v současnosti je již největším neziskovým festivalem v České republice. Vstupné na všechny akce kromě zakončení festivalu ve Slavii přitom zůstává zdarma. Do rozpočtu přispívá Statutární město České Budějovice, Jihočeský kraj a desítky soukromých sponzorů.

Část prostředků pořadatelé získávají také z dobrovolných příspěvků. Během uplynulého týdne například na crowdfundingové platformě Everfund od návštěvníků vybrali celkem 32 tisíc. "Část peněz využijeme na výrobu odměn dárcům, zbytek věnujeme na produkci letošního ročníku. Když nějaké prostředky zbydou, uděláme festival příští rok ještě bohatší," popisuje využití těchto prostředků Šulista.

V programu festivalu se i přes jeho záměr nabídnout alternativu ke komerčním akcím objevila některá známá jména, zejména hudebníků. "Nechceme se vůči někomu vyhraňovat za každou cenu. Na Majáles zvu prostě kapely, o kterých si myslím, že mají publikum čím obohatit. Letos to ze známých jmen jsou třeba Skyline, The Feud, Billy Barman nebo izraelské DJs Black Girl/White Girl," přiblížil hudební dramaturg Petr Pouzar.

Na festivalu nebudou chybět ani akce, které se váží k tradici majálesu popisované již Aloisem Jiráskem. Do centra města v pátek v poledne vyrazí průvod více než 3000 studentů v maskách, kandidáti na krále se následně utkají ve finálové disciplíně. O vítězi rozhodne také aktivita samotných studentů, kteří pro svého krále budou moci od pondělí do středy získávat hlasy svými vlastními uměleckými vystoupeními v ulicích. Návštěvníci se také mohou nechat oddat v rámci majálesových svateb, nebo si od festivalového ruchu odpočinout při majálesové bohoslužbě v klášteře na Piaristickém náměstí.

Letošní koncept festivalu se od předchozích dvou ročníků odlišuje. "Pochopili jsme, že naše největší síla je v rozmanitosti programu a schopnosti kreativně pracovat s prostředím města. Spíše než na open-air jsme se tak letos rozhodli soustředit na ostatní program. To se projevilo hlavně na tom, že jsme open-air zkrátili na jeden den. O to více akcí nabízíme ve zbytku týdne," popisuje letošní změny Šulista.

Festival získal záštitu hejtmana kraje, primátora města a také rektora Jihočeské univerzity. Budějovický Majáles podporuje také řada místních kulturních institucí. Některé z nich se přímo podílejí na jeho programu. Například Orchestr opery Jihočeského divadla tak ve středu nabídne návštěvníkům možnost vyzkoušet si dirigovat celý čtyřicetičlenný soubor. Taková akce se v České republice pořádá vůbec poprvé. Samotné Jihočeské divadlo pak bude pravidelně vystupovat na různých venkovních scénách v centru města.

"Členové činohry a baletu Jihočeského divadla budou vystupovat u trojice našich gaučíků, což je další novinka letošního roku. Věříme, že venkovní gauče s knihovnou přispějí k rozbití stereotypu města a přimějí lidi k tomu, aby na chvíli rozjímali a vnímali město jinak," vysvětluje Macháčková. Většina místních kaváren a klubů pak pořadatelům zdarma poskytuje své prostory, a to nejen pro program, ale také například pro jejich kancelář. Ta letos našla útočiště v prostorách Literární kavárny v Nové ulici.

Pořadatelé si pro letošní ročník kladou dva hlavní cíle. Prvním z nich je získat co největší publicitu a oslovit nové publikum. S fanoušky komunikují například žertovnými příspěvky na Facebooku - jeden z nich doslova obletěl republiku, když jej sdílelo více než 400 lidí - či billboardy s nápisem "největší českobudějovický festival na světě". V centru města budou distribuovat také tištěné programy a plakáty.

"Naším druhým cílem je zajistit, aby byl Majáles prostě všude. Aby ho nemohl přehlédnout nikdo, kdo v našem městě bydlí. Doslova zaplavit Budějovice kulturou. Myslím, že jsme tomu blíž než kdy dřív," uzavírá Šulista.

arm



Související zprávy

V Českém Krumlově bude již 24. ročník mezinárodního hudebního festivalu

17.06.2015 07:44

Papírová pavučina láká psavce hororů, sci-fi a fantasy

07.06.2015 10:46

Českobudějovické výstaviště patří opět Slavnostem piva

05.06.2015 19:19

V Husinci byl otevřen opravený rodný dům Jana Husa

30.05.2015 21:46

Koncert vzpomene české letce z řad RAF, výtěžek půjde na jejich pomník

21.05.2015 12:49

Dny slovenské kuchyně v Masných krámech s cimbálovkou

23.02.2015 12:53

Podnikatelem roku 2014 v Jihočeském kraji je Vlastislav Bříza

17.02.2015 11:43

Svatební veletrh lákal nastávající novomanžele i další návštěvníky

20.01.2015 09:01

Tábor bude hostit festival čokolády, Střelnicí poteče čokoládová řeka

22.11.2014 09:33

Na Housův mlýn se o víkendu vrátí historičtí bojovníci

30.10.2014 09:21