Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 3

ŠPITZBERKY - 06.08.2008 01:18


Po příjezdu dalších čtyřech kolegů botaniků a zoologů jsme se všichni přestěhovali do staré lovecké chaty. Tu jsme již před časem uklidili a připravili na nastěhování. Naše expedice dosáhla devíti členů, a tak jsme se stali jednou z početnějších vědeckých expedic pracujících na Svalbardu.

Dočasné ubytování v lovecké chatě je pohodlné, ve velké ložnici spíme na dřevěných pryčnách a v menší místnosti jsme si zřídili kuchyni a laboratoř. Zde analyzujeme nasbíraný materiál, za pomocí lupy popisujeme morfologii a následně určujeme druhy rostlin a mořských živočichů a v mikroskopu prohlížíme nasbírané vzorky sinic a řas. Na základě předchozího zevrubného botanického průzkumu jsme dokončili instalaci čtyřech automatických klimatických stanic. Měření klimatických parametrů průběžně provádíme ve všech typech severské tundry nacházející se v zájmovém území našeho projektu.

Botanický výzkum, jehož cílem je sestavení vegetační mapy zájmového území, se skládá z průzkumu druhové rozmanitosti a četnosti všech typů rostlin, od mikroskopických sinic a řas, lišejníků a mechorostů, až po kvetoucí cévnaté rostliny.

Algologové (specialisté na studium sinic a řas) postupně prozkoumávají všechny typy mokřadů (ledovcové potoky a řeky, rašelinná jezírka, povrch tajícího sněhu a ledu a smáčené stěny okolních skalních vrcholů). Barevně různorodé lišejníkové flóře se nejvíce daří na stabilních skalních stěnách, ale současně bohaté trsy makroskopický lišejníků nacházíme i ve společenstvech cévnatých rostlin na vyzvednutých pobřežních terasách. Celá řada druhů cévnatých rostlin se brání před nepříznivými klimatickými podmínkami tak, že vytváří barevně pestré kopečkovité růstové formy.

Zoologové-parazitologové využívají příznivého počasí a potápějí se a loví mořské živočichy v různých částek zátoky Petunia. Úlovky následně podrobují pečlivé analýze přítomnosti parazitů. Nejdůležitější biologický materiál je následně fixován a připravován na transport do našich domácích laboratoří.

Josef Elster, arktická základna Jihočeské univerzity na Svalbardu, 26. července 2008

Josef Elster



Související zprávy

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 4, závěr

08.08.2008 20:10

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 3

06.08.2008 01:18

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 2

06.08.2008 00:35

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 1

06.08.2008 00:33