Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 1

ŠPITZBERKY - 06.08.2008 00:33


Dne 4. července 2008 odletěla z pražského ruzyňského letiště první skupina účastníků české vědecké expedice na norské arktické souostroví Svalbard.. Skupina je složená z pracovníků Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (J. Elster), Botanického ústavu AV ČR v Třeboni (O. Strunecký), Masarykovy univerzity v Brně (J. Gloser a K. Láska), Komenského univerzity v Bratislavě (L. Kováčik) a technika (V. Komárek - Č. Budějovice). Další členové expedice (J. Klimešová, J. Komárek, K. Prach,  J. Košnar (BÚ Třeboň) a O. Ditrich, R. Kuchta (JU Č. Budějovice) se připojí k expedici v druhé polovině července. Účastníci expedice budou pracovat na mezinárodním projektu „Biologická a klimatická diverzita centrální části Svalbardu“, který je řešen v rámci Mezinárodního polárního roku. Projekt finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Jihočeský krajský úřad.

Po příletu do Longyerbyenu (správním středisku souostroví) jsme v Univerzitním centru Svalbardu (UNIS) absolvovali povinné školení bezpečnosti práce, které spočívá především v cvičných střelbách z kulovnice. Jednotlivé skupiny pracující v terénu se musí bránit proti případnému napadeními ledními medvědy.

Další den jsme se za pomoci polské vědecké lodi Horizont a lodi UNISu přepravili na vědeckou základnu Jihočeské univerzity, která se nachází v blízkosti uzavřeného ruského hornického městečka Pyramiden, v zátoce Billefjorden a Petunia na 79° severní šířky. Tuto základnu, skládající se ze dvou kontejnerů  - jeden vybaven šesti lůžky, kuchyňkou a příslušenstvím, druhý sloužící jako garáž pro motorový člun a sklad, jsme na zde instalovali v loňském roce. Základnu jsme našli ve výborném stavu a hned jsme se nastěhovali.

V průběhu prvního dne jsem zprovoznili  a vyzkoušeli člun a současně dopravili část potravin do staré lovecké chaty. Chatu jsme uklidili a připravili na nastěhování dalších členů expedice. Expedice je vybavena potravinami, které byly na místo dopraveny společně s kontejnery již v loňském roce a současně čerstvými zásobami, které přivezla polská loď Horizont.

Počasí je příznivé a proto jsme se mohli pustit do terénní práce. Prvním úkolem byla kontrola automatické meteorologické stanice, kterou zde před rokem instaloval Dr. Kamil Láska z Masarykovy univerzity. Stanice se nachází na vyzvednuté mořské terase v blízkosti odledněné morény ledovce Horbyebreen. S politováním jsme museli konstatovat, že v období kolem loňských vánoc stanici navštívil a poškodil pravděpodobně lední medvěd. Tím částečně přerušil měření a automatické ukládaní meteorologických dat. Stanici jsme opravili a zabezpečili pro další provoz. Instalace dalších meteorologických stanic a monitorovacích systémů, které plánujeme umístit v širším okolí zátoky Petunia, musí být spojena s velice důkladným zajištěním proti poškození. Dalším programem členů expedice byl botanický průzkum odledněné západní časti zátoky Petunia.

Josef Elster, arktická základna Jihočeské univerzity na Svalbardu, 10. července 2008

Josef Elster



Související zprávy

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 4, závěr

08.08.2008 20:10

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 3

06.08.2008 01:18

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 2

06.08.2008 00:35

Deník české vědecké expedice na souostroví Svalbard, díl 1

06.08.2008 00:33