Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Šumavské obce jsou díky parku bohatší než průměr a mají vyšší zaměstnanost, tvrdí DUHA

ŠUMAVA - 29.10.2014 08:24


V Národním parku Šumava je podstatně nižší nezaměstnanost než je český průměr a šumavské obce mají většinou dvojnásobné příjmy na obyvatele než je běžné v Jihočeském a Plzeňském kraji. Tvrdí to ekologické Hnutí DUHA, které se odvolává na analýzu údajů z Českého statistického úřadu a úřadů práce. Ekologové navíc říkají, že vylidňování obcí, před kterým často varují politici, je jen mýtus.

DUHA analýzu zveřejnila před dnešním prvním čtením senátního zákona o Národním parku Šumava v poslanecké sněmovně. Návrh, který podle ekologů prosazují "kmotři a developeři" by podle nich národní park fakticky zlikvidoval a otevřel cestu spekulantům s pozemky a těžbě dřeva.

DUHA se odvolává také na britskou poradenskou společnost EFTEC, která již dříve spočetla, že směřování parku podle navrženého zákona by mohlo poškodit současné i budoucí pracovní příležitosti z turistiky, renomé Šumavy na mezinárodním trhu a podkopat prosperitu obcí.

Podle ekologů je v Národním parku Šumava nižší nezaměstnanost než jinde na venkově a dokonce nižší než celostátní průměr (který zlepšuje nízká nezaměstnanost ve velkých městech). Vyplývat to má z údajů úřadů práce.

"Údaje Českého statistického úřadu zase dokazují, že také tvrzení o chudobě šumavských obcí jsou jen dalším účelovým mýtem, kterým místní správa mystifikuje veřejnost. Ve skutečnosti průměrný příjem na obyvatele u obcí uvnitř národního parku i těch, které leží na jeho okraji, je minimálně dvojnásobný než krajské průměry," stojí v tiskovém prohlášení sdružení s tím, že zatímco v Západočeském kraji je průměrný příjem na hlavu 20 tisíc a v Jihočeském 22 tisíc korun, šumavské obce mají příjem 42 tisíc na každého obyvatele.

Regionálním novinám se nepodařilo údaje ověřit.

Údaje statistiků podle ekologů také vyvrací mýtus o vylidňování obcí na Šumavě. "Za posledních dvacet let ubylo v centrální části celkem pět obyvatel. K vylidňování menších obcí, vzdálenějších od měst, dochází na většině území ČR. V porovnání s vylidňováním v Karlovarském, Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji je šumavský údaj téměř zanedbatelný," upozorňuje tisková zpráva.

DUHA připoměla, že lidé na jihu Čech si význam parku uvědomují. V průzkumu agentury STEM se 77 procent obyvatel Jihočeského kraje domnívalo, že šumavský národní park je díky přílivu turistů pro místní obce ekonomickým přínosem. Pouze necelá čtvrtina (23 procent) Jihočechů považuje národní park za překážku volnému podnikání.

DUHA nedávno zveřejnila mapovou analýzu senátního návrhu, kterou chce prokázat, že za senátním zákonem stojí především zájem o lukrativní pozemky. Dosud chráněná vzácná příroda by se schválením zákona mohla proměnit až na 7700 stavebních pozemků, jež si měli už předem skoupit velcí podnikatelé, osoby blízké předkladatelům zákona a realitní makléři či advokáti z okolí i velkých měst.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39