Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

► Galerie Mladé stromky v podrostu bezzásahové zóny [Foto: Hnutí Duha]

Vědci zvažují odstoupení od jednání o šumavském zákonu kvůli ignorování jejich návrhů

ŠUMAVA/Č. BUDĚJOVICE - 25.11.2011 12:59 - Aktualizováno: 25.11.2011 14:39


Vědci ze Stínové vědecké rady NP Šumava (SVR) zvažují odstoupení od jednání u kulatého stolu Ministerstva životního prostředí (MŽP) k zákonu o Národním parku Šumava. Důvodem je neakceptování naprosté většiny odborných připomínek vědců k připravovanému zákonu a směřování návrhu zákona k upřednostnění privátních developerských zájmů nad veřejnými zájmy ochrany přírody. "Návrh zákona se ubírá směrem, který bude ohrožovat samotnou podstatu poslání národního parku a u toho skutečně nemůžeme asistovat," uvedl předseda SVR Jakub Hruška.

Podle něj odborné názory z oblasti ochrany přírody nejsou u kulatého stolu MŽP v naprosté většině vůbec akceptovány. "Pan ministr by si měl uvědomit, že toto stanovisko není jen názorem vědců sdružených ve Stínové vědecké radě, ale že reprezentuje názor podpořený třemi ústavy Akademie věd ČR, přírodovědeckými fakultami Univerzity Karlovy v Praze, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Masarykovy univerzity v Brně a Technické univerzity v Liberci. Dále jej podpořilo 8 odborných společností (například Botanická, Ornitologická a Entomologická) a více než 3000 jednotlivců," dodal Hruška.

Přestože vědci již na prvním jednání v srpnu předložili velmi kompromisní návrh zonace NP a několik desítek návrhů na změny v textu zákona, nebyla jich drtivá většina akceptována. Navíc, návrh zonace NP doznal od té doby mnoha negativních změn.

Chalupa: Vyjádření mě zaskočilo. Přístí kulatý stůl nahradí jednání s jednotlivými stranami

Ministra životního prostředí Tomáše Chalupu dnešní prohlášení vědců zaskočilo. "Oceňuji to, že doposud jednání v rámci kulatého stolu o budoucnosti Národního parku Šumava probíhala ve věcné a konstruktivní rovině a že všichni účastníci jednání dostali prostor k uplatnění svých připomínek. O to víc jsem překvapen dnešním vyjádřením některých členů stínové vědecké rady parku, kteří místo toho, aby reagovali v rámci jednání kulatého stolu, vydali prohlášení, které zpochybňuje celý proces tvorby nového zákona. Osobně mne toto vyjádření velmi mrzí," uvedl v reakci.

Podle něj je i nadále nalezení shody v rámci kulatého stolu důležitým předpokladem pro budoucí úspěšný průběh legislativního procesu přípravy nového zákona. "Nicméně s ohledem na takto vyhrocené stanovisko některých členů stínové vědecké rady parku nepovažuji konání kulatého stolu, který byl plánován na pondělí 28. listopadu, za smysluplné. Místo toho v nejbližší době uskutečním individuální jednání s jednotlivými zástupci různých skupin, které se kulatých stolů účastní, a věřím, že se vrátíme ke konstruktivnímu dialogu. Na základě výsledku těchto debat se následně rozhodnu o dalším postupu," řekl dnes ministr.

Podle stínové rady ale Chalupa nezíská od vědců zastoupených SVR souhlas se zněním zákona, pokud v navrhované zonaci bude méně než 26 procent národního parku v prvních zónách (což obsahuje původní kompromisní návrh SVR). Zcela nepřijatelné je pro vědce i bezprecedentní umístění koridoru pro lanovku na Hraničník v jedné z nejcennějších části NP v masivu Smrčiny.

Členové SVR také nesouhlasí s převodem státních pozemků ve třetí zóně, ležících mimo intravilány, na obce. Tyto pozemky by podle vědců měly být převedeny na Správu Národního parku a neměly by sloužit jako potenciální developerské zóny v režii obcí. Vadí jim i to, že návrh zákona dosud neobsahuje jasné vyjádření, že ochrana přírody má v NP přednost před ostatními aktivitami, které jsou možné pouze tehdy, nekolidují-li s ochranou přírody a krajiny v národním parku. "Toto ustanovení je v ostatních národních parcích standardem a je obsaženo i v dosud platném nařízení vlády č. 163/1991 Sb., kterým byl NP Šumava zřízen. Vypuštění tohoto ustanovení z nového zákona je evidentně úmyslným otevřením dveří jiným zájmům, než je ochrana přírody," dodává Hruška.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39